Ana sayfa Bankalar 9 Öneri İle Etkili Tasarruf Yapmanın Yolları

9 Öneri İle Etkili Tasarruf Yapmanın Yolları

Nasıl tasarruf yapılır sorusu, zaman zaman herkesin aklına gelmektedir. Bu sorunun herkesin hayatında orta noktada bulunması, ekonomik problemlerin ve geleceğe dair ideallerin düşünülüp yaşanmasıdır. Para her ne kadar zor kazanılan bir şey olsa da, nasıl harcandığına akıl erdirilemeyen bir metadır.

 Bazı kişiler parasını biriktirmede de, enerji kullanımında da çeşitli tasarruf politikaları izler. Tasarruf yapmak alışması zor ve etkili bir işlem olsa da, yapılması imkansız değildir. Özellikle bazı yöntemlerin kullanılması tasarruf yapılması yolunda kişiye büyük kolaylıklar da kazandırabilir. Bu tasarruf yolları şu şekilde sıralanabilir:

Alışveriş Hastalığından Kurtulmak

Günümüzün en büyük hastalıklarından biri alışveriştir. İnsanlar ihtiyacı olmayan şeyleri alarak her gün çok fazla para harcamaktadır. Bir ürün çok uygun olsa da, hiç bulunmaz bir şey olsa da kişinin kendisine sorması gereken soru bu ürüne ihtiyacı olup olmadığıdır. Eğer ki ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya yöneliyorsanız, tasarruf yapmaktan o kadar uzaklaşırsınız. Bu hastalıktan kurtulmak size tasarruf yapma yolunda adım attıracaktır.

Eğlenceye Ayırdığınız Paraya Sınırlama Getirmek

Para tasarruf yöntemlerinin başında eğlenceye ayrılan paraya kısıtlama getirmek vardır. Eğer ki her hafta birden çok gününüzü eğlenceye ayırıyorsanız, büyük bir harcama kaleminiz olduğu söylenebilir. Arkadaşlarınızla buluşmalar gerçekleştirmek, sosyal ortamlarda bulunmak düzenli hale geldiğinde büyük masraflar doğurabilir. Bunun yerine bu buluşmaları evde yapmak ve evde vakit geçirmek çok daha masrafsız olacaktır.

Ulaşıma Verilen Parayı Gözden Geçirmek

Farkında olmadan ulaşıma büyük paralar veriyor olabilirsiniz. Arabanız olsa da olmasa da bu harcama herkes için ortaktır. Ulaşıma verilen para göz önünde bulundurulurken 2 şey düşünülür:

  1. Arabanız varsa toplu taşıma kullanmak
  2. Toplu taşıma kullanıyorsanız yürüme mesafesi yerlerde yürümek

Eğer ki arabanız varsa her gün gittiğiniz yollar size büyük bir harcama kapısı açıyor olabilir. Günümüzde benzin fiyatları bir hayli fazladır. Gideceğiniz yerlere arabayla ulaşmak size bir hayli pahalıya patlayabilir. Bunun yerine toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, ayda 500 liraya kadar tasarruf yapmanız mümkün hale gelebilir. Bunun yanı sıra, arabanız yoksa ya da zaten toplu taşıma araçları kullanıyorsanız, yürüme mesafesinde olan yerler için yürüyüş yapabilirsiniz. Bu şekilde hem sağlığınızı korursunuz hem de büyük bir harcamayı kısmış olursunuz.

Kumbara Almak

Evde tasarruf fikirleri arasından en yaygın olanı her zaman için kumbara kullanmaktır. Günlük hayatta çabucak gözden çıkarabileceğiniz bozuk paralar bir yerde biriktiğinde, hiç beklenmedik şekilde karşınıza çıkabilir. Gün bittiğinde ve eve geldiğinizde cebinizdeki bozuklukları kumbaraya atarsanız, 1-2 ay sonra 100-200 TL arasında birikim yapmanız mümkün olabilir. Eğer güzel ve dijital bir kumbaraya sahip olmak istiyorsanız.

AKILLI KUMBARA sitesine göz atabilirsiniz.

Kredi Kartlarınızı Atın

Kredi kartları günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biri haline geldi. Kredi kartları nakit ihtiyacında alternatif olarak büyük bir yer kaplamaktadır ancak tüm işlemleri manyetik bir kart üzerinden gerçekleştirmek, kişiye para harcamama hissi verebilmektedir. Bu yüzden kredi kartlarınızdan kurtularak nakit işlemler tercih ediniz. Bu sayede çok daha akıllı harcamalar yaparak tasarruf edebilirsiniz.

Aynı zamanda yüksek limitli kredi kartlarının size geri dönüşü büyük bir kredi kartı ekstresi ve sürekli asgari ödeme bağılımlısı olarak dönecektir. Bu konuda daha fazla bilgiye kaynak sitemiz olan;

İLGİLİ  siteden ulaşabilirsiniz.

Enerji Tüketiminde Dikkatli Olmak

Faturalar en büyük masraf kalemlerinden biridir. Günlük hayatta evinizde kullanılan eşyalar, faturanıza büyük ölçüde yansır. Açık olduğunu unuttuğunuz ışıklar, damlatan musluklar size büyük maddi zararlar verebilir. Bu durumlara dair farkındalık yaşayarak çok daha az fatura ödemeniz mümkündür. Ev ekonomisi evde tasarruf denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden biri budur.

Dışarda Yemek Yerine Yemek Yapmaya Yönelmek

Sürekli olarak dışarda yemek yemek, fark etmeden büyük bir masraf yapmanıza sebep olur. Dışarda yemek yerine düzenli market alışverişi yaparak evde yemek, size ayda 300-400 lira arasında bir tasarruf yapma imkanı sunabilir. Üstelik evde yemek yapmak çok daha sağlıklıdır.

A Sınıfı Ürünler Tercih Etmek

Evinizdeki eşyaların ne kadar elektrik harcadığına dikkat etmeniz gerekir. Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ev aletlerini kullanmaktan vazgeçemezsiniz. Ancak bu aletler eski tipse ve çok elektrik yakıyorsa, A sınıfı olan az enerji harcayan aletleri tercih edebilirsiniz. Bu değişim faturanızda büyük ölçüde hissedilecektir.

Kahve Ve Çay Bağımlılarına Dikkat

Gün içerisinde sürekli olarak çay ve kahve tüketiyorsanız, fark etmeden büyük bir masrafın içerisinde yer alırsınız. Makine kahveleri en uygun 2 TL’dir, kafelerde satılan kahveler ise 10-15 TL. Bunu aya vuracak olursanız büyük bir masrafın içerisinde olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için, kahve makinesi alabilirsiniz ya da evinizde hazırlayacağınız içecekleri taşımak için termos kullanabilirsiniz. Bu sayede ayda 200-300 TL tasarruf etmeniz mümkündür. Ancak bu durum çay ve kahve bağımlıları için geçerlidir.

 Sigarayı Bırakın

Sigara bağımlılığı hem vücuda hem de mantaliteye en çok zarar veren şeydir. Üstelik bu bağımlılık cebi de yakmaktadır. Günlük 1 paket sigara içen insanlar ayda ortalama 300 TL harcamaktadır.

 Bu durum yıllık masraf gözetildiğinde 3600 TL’yi bulabilir. Sigarayı bırakarak birikim yapabileceğiniz gibi, istediğiniz tatile çıkacak parayı da bulabilirsiniz. Kişisel tasarruf açısından sigara en etkili yöntemlerden biridir. Sigarayı bırakarak hem sağlığınız için önemli bir adımda bulunursunuz hem de cebinizi büyük oranda rahatlatırsınız. Üstelik sigara yanında tükettiğiniz içecekler de masraf olmaktan çıkar. Bilinen en doğru tasarruf yöntemi sigarayı bırakmaktır.Eğer sigarayı bırakmak istiyorsunız;

Kaynak : 123 Siteler.

Sağlıklı ve mutlu ve bol tasarruflu günlerle hoşçakalın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here