Ana sayfa Emlak Alaçatı Tarihi Evleri Satılık Mı?

Alaçatı Tarihi Evleri Satılık Mı?

Çeşme Tarihi Taş Evleri

İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı’da 1800 yıllarda şu an sörf yapılan alanda büyük bir bataklık ve bataklığın sebep olduğu sıtma hastalığı sebebiyle Rum gençleri bataklığı kurutmak için getirilmiştir. Rumlar bataklığı kurutup bölgenin zenginlerinin verdiği toprakları işleyerek kendilerine bir köy kurarlar. Bu köy şu an mimarisiyle meşhur olan taş evlerin bulunduğu alandır. Taş evlerin hemen hepsi 1850 ile 1900 yılları arasında yapılmıştır.

 Tarihi Taş Evleri Satılıyor

Kentlerin stresli ve yorucu hayatından bıkanlar emekliliklerini Ege’nin sakin köylerinde geçirmek isteyenlerin hızlı artışın oturulmaz durumdaki evleri dahi lüks dairelerle yarışır hale getirdi. İklimi, havası, ulaşım, sağlık ve eğitimin gelişen alt yapısıyla birlikte sakin bir yaşam isteyenlerin tercih ettiği İzmir kıyıları gayrimenkul artışıyla dikkati çekiyor. Yapımı devam eden İstanbul, İzmir otoyolu iki kent arası mesafeyi 3,5 saate düşürecek olması emlak fiyatlarını hızla arttırıyor. Özellikle taş evler oturulmaz durumda olanlar 300 bin ile 750 bin arası satılıyor. Restore edilen evler ise 1,5 ile 2 milyon arasında bazılarında bu fiyat 4 milyona kadar çıkabiliyor.

 Otoyol Körfez Geçiş Projesi Fiyatları Arttıracak Mı?

İnsanların şehirlerden bıkıp deniz yakın arazileri tercih etmeleri İstanbul- İzmir otoyolu bağlantısı kurulması emekliliği yaklaşanlar için büyük bir fırsat oluyor. Körfez projesiyle taleplerin arttığı görülüyor ve bu talepler gayrimenkul fiyatlarına da yansıyor. İzmir genelinde yatırım için imarlı arazi bulmakta sıkıntı yaşanıyor, kıyılar SİT alanı olduğu için korunuyor ve talepler karşılanamıyor. Bu nedenle otoyola yakın yerlerde fiyatlar hızla artıyor. İzmir körfez projesi hayata geçmesiyle gayrimenkul fiyatları daha da etkileneceği görülüyor. İstanbullu yatırımcının tercih ettiği Urla, Çeşme’deki gayrimenkullerle ilgilenildiği firmaların yeni projelere başladığı görülüyor. Körfez projesiyle emlak fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here