Ana sayfa Ordan Burdan Anne sütü yapan yiyecekler

Anne sütü yapan yiyecekler

Anne sütünün faydaları hakkında Sağlık Bakanlığı tarafınca resmi açıklamalarda yer alanlar en büyük referanstır. Bu konu hakkında Bakanlığımızın resmi açıklamalarına dikkat etmeniz ve Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere diğer sağlık tesislerinden profesyonel doktorlarımızdan yardım almanız, bebeğinizin sağlığını büyük önemli de ilgilendirecektir. Sizlere aşağıda belirtecek olduğumuz organik besinler ile sizlerde süt yapan yiyecek tüketimi sağlayabilirsiniz.

Süt yapmakta olan meyveler

Lohusa döneminde süt yapmakta olan besinlerin başında gelmekte olan ve vitamin değerlerinin yüksek olduğu, süt salınımına katkı sağlayan bu besinler hormonları hızlı çalıştırmaktadır. Ayva, İncir, Armut, Üzüm, Dut tüketimi en çok süte etki yapan meyvelerdir. Meyveleri çiğ tüketmek yerine komposto şeklinde yaparak tüketmek çok daha etkilidir. İnciri haşlayıp suyunu içmekte bir hayli yararlıdır. Vücuda fazladan enerji etkisi sağlar. Dut sadece anne sütüne değil, kansızlığa da iyi gelmektedir.

Süt Yapmaya Yarayan Sebzeler Ve Yeşillikler

İster yemeğini yaparak, ister salata şeklinde, isterseniz de üzerine limon sıkarak yiyebilirsiniz. Anne sütünü artırmaya yarayan sebze ve meyvelerin başını çeken ürünler Dereotu, ısırgan, karalahana, havuç, ıspanak şeklindedir.

Süt Yapmaya Yarayan Baklagiller

Baklagiller anne sütüne ayrıyetten gaz yapmaktadır. Bundan dolayı bir kaç gün öncesinden ıslatarak yemenizde tavsiye var. Süt yapmaya yarayan nohut, fasulye, mercimek, barbunya tüketilebilir. Kuru yemişler, hamilelikte olduğu gibi emzirme sürecinde de vücuda enerji vermektedir. Bunlardan en önemlileri fındık, ceviz ve bademdir.

Süt Yapmaya Yarayan Diğer Besinler, Yemişler, Baharatlar

En fazla süt yapmaya yarayan yulaf, sarımsak, hurma, kimyon ve balık yağıdır. Araştırmalara göre sarımsak, bebeğin daha iyi emmesine yardımcı olmaktadır. Fakat gaz yapma ihtimali de bir hayli yüksektir. Kimyon anne sütünü artırmakta olan yiyeceklere bol bol atılması gereken bir baharattır. Süt kanallarının ilerlemesine yardımcı olan yulaf, zenginleştirilmiş bir kahvaltı öğünüdür. Zengin bir omega-3 besini olan balık yağı da süt artırmada oldukça etkilidir.

Süt yapan çaylar

Hamilelik sürecinde bitki çayı içilmesi sakıncalıdır. Ancak doğumdan sonra o dönem geride kalmıştır. Emzirme süresinde bitki çayları tüketebilirsiniz. Anne sütüne en büyük etkeni olan bitki çayları, ısırgan otu çayı, rezene çayı, papatya çayı ve emzirme dönemindeki annelere özel üretim çaylar şeklindedir. Isırgan otu çayını kullanmak için doktorunuza danışmalısınız. Nedeni ise sürekli içmek yerine ara ara tüketmek gerektiği söylenebilmektedir.

Yukarıdaki saymış olduğumuz yöntemler ile süt yapan yiyecekler ve içeceklerden sizlerde yararlanarak, emzirme döneminde daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here