Araç Satışı Noter İşlemleri ve Ücretleri

Hayallerimize adım adım kavuşmak bizleri her daim heyecanlandırır. Ancak bundan önce belli bir hayale sahip olmak çok daha önemlidir, neticesinde biz insanlar bir hedef koyarız bu hayallerin üzerine ve yaşamımızı ona göre yönlendirir seçimlerimizi yaparız. Bu hayallerden biri de araç sahibi olma veya sonrasında araç sahibi olduktan sonra araçları değiştirmedir. Araç sahibi olunduktan sonraki süreçte çok önemlidir, neticesinde hayattaki gidişat bizlere her bir şeyi gösterebilir. Olumsuz olaylar yaşayarak aracımızı satmak zorunda kalırız veya hayalini kurduğumuz bir araca sahip olduktan sonra daha iyisini alma fırsatı da önümüze gelebilir. İşte bu durumda araç satışı konusunda da bilgili olmamız gereklidir. Araçsatışı noter ile olmaktadır, alımı da noterle yaptığımız gibi satışı da öyle olmalıdır.

Araç Satışı İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

          Araç satışı çok önemli bir konudur, bu yüzden bir noktasına hakim olmak gereklidir, bu gereklilik bizlerin iyiliği içindir. Araç satışını noter işlemleri ile gerçekleşirken buradaki evraklara dikkat etmeliyizdir. Bu önemli kısım ise bizlerin daha dikkatli bir şekilde hazır olmamızı gerektiriyor.

Araç Satış İşlemleri İçin Hazırlık Yapmak Önemlidir!

Araç satışı noterile alakalı olan kısmında evraklara çok dikkat edilmeli, öncelikle de karşı taraf ile anlaşılması ve alış-satış rakamında net olunması gereklidir. Sizlerin araç alıcısı ile yaptığınız bilgilendirmeler konusunda aracınızın hazır olması gereklidir.

İşlemleri Net Olarak İnceleyelim!

          Araç satışı noter işlemleri net olarak veriliyor ve devlet bu konuda karar veren makamın ta kendisidir, bu yüzden bir hayli güvenilir ve sabit olan işlemlerdir bunlar. Bu işlemler yapılırken fiyatlar devletin uygun gördüğü şekilde ilerlemektedir. Bu işlemler için öncelikle kimlik bilgileri ve araç ruhsatı gereklidir. Bunlar olduğu zaman karşı tarafın para konusundaki verdiği rakamda netse anlaşması kolaydır sonrasında ise devlete karşı olan yükümlülükler girer.

Bunlar ise şöyledir; Sıfır araç tescili 200 Türk Lirası tutarı vardır. İkinci el araç plakası değişiklik ihtiyacı duyulmaması halinde 301 Türk Lirası aynı şekilde araç plakası değişirse 301 Türk Lirasıdır ve en son araç satışı noter işlemleri en önemlisi olan Noter ihtarname ücretidir; 155 Türk Lirası ile 1.000 Türk Lirası arası değişmektedir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir