ARSA KREDİSİ NEDİR?

Gayrimenkul sektöründeki değerin her geçen gün artması, insanları bu alanda yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Gelecekte iyi bir yatırım yapmak düşüncesiyle veya planıyla, bir arsalım satımı için kullanılan kredi türüne arsa kredisi denilmektedir. Arsa kredileri tüzel kişiler için değil, gerçek kişiler için kullanılan bir finans desteğidir.

 NASIL KULLANILIR?

Arsa kredisine konu edilen arsanın durumu bankaların kredi talebine verecekleri cevap için önem arz etmektedir. Eğer arsa imara açık değilse bazı bankalar bu durumda arsa kredisi talebini geri çevirmektedir. Ancak imara açık olmayan arsalar için kredi veren bankalar da vardır.

 TEMİNAT DURUMU

Arsa kredisi de çoğu kredi türü gibi teminat gerektiren bir kredidir. Arsa kredisi kullanmak isteyenlerin, sahip oldukları herhangi bir taşınmaz üzerinde ipotek hakkı tesis etmeleri gerekmektedir. Böylece başvurdukları bankadan, ipotek karşılığında arsa kredisi talep edebileceklerdir. Krediye konu arsa imara açıksa, satın alınacak arsa üzerinde banka lehine ipotek hakkı kurulması gerekir. Ancak arsanın imara açık olmaması halinde, sahip olunan başka bir taşınmaz üzerinde ipotek hakkı tesis edilmesi istenmektedir.

 KREDİLENDİRME ORANI

Konut kredisinden farklı olarak arsa kredisi kullanırken arsanın değeri kadar kredi kullanılması mümkün olmamaktadır. Hangi oranda kredi kullanılacağı ise yine bankaya göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak %45 ile %60 arasında kredilendirme oranı söz konusu olmaktadır. Bu oran arsanın değerinin belirlenmesi için alınan ekspertiz raporunda tespit edilen değer üzerinden hesaplanmaktadır. Başka bir ifadeyle, arsanın ekspertiz raporu ile belirlenen değerinin %45-%60’ı arasında arsa kredisi kullanılabilmektedir. Bununla birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası arsa kredisi için 0 oranında kredilendirme imkanı sağlamaktadır.

 VADE VE FAİZ ORANLARI

Arsa kredisi için belirlenen faiz oranları bankaya göre değişmekle birlikte vade süreleri ortalama olarak 36 ay ile 120 ay arasındadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir