Asgari Ücretle Çalışan Kişilerin Kredi Notu Ne Olur?

Asgari ücretle çalışan kişiler günümüzde güncel olarak 2020TL gibi bir aylık almaktadırlar. Bu kimseler, bankalardan hizmet alacak oldukları zaman genellikle akıllarına maaşları ve kredi notlarıyla ilgili sorular gelmektedir. Maaşlarından dolayı ne kadar kredi alabilecek oldukları ya da maaşlarının kredi notlarını ne kadar etkilediği gibi. Kredi notunun ne olduğunu tanımlayarak yazıya başlamak, yazının daha açıklayıcı olmasını sağlayacaktır.

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kredi notu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun Findeks platformu tarafından hazırlanmaktadır. Bu göstergeler, bankalarda ya da diğer finansal kuruluşlarda borcu olan kişilerin borçlarını ne gibi bir düzen içerisinde ödediklerine göre şekil almaktadır. Kişiler, borçlarını düzenli bir şekilde, aksatmadan ödediklerinde; kredi kartlarında düzenli olarak dönem borcunun ödenmesi gibi durumlarda yüksek kredi notlarına sahip olunacaktır.

Kredi notunun oluşmasında borçların geri ödenmesindeki düzenin etkili olduğunu aktarmıştık. Kredi kartı borcunun sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödeyen, kullanmakta olduğu ya da ödemekte olduğu kredinin geri ödemelerinde gecikme yaşayan, faturalarını geç zamanlarda ödeyen birinin kredi notu çok yüksek olmayacaktır. Bu nedenle daha sonrasını da düşünerek, ödemeleri zamanında ve olması gerektiği tutarlarda gerçekleştirmek en doğru hareket olacaktır.

Kazanılan Gelirin Kredi Notu Üzerine Etkisi

Kredi notunun oluşması sırasında Findeks kurumu, kişilerin gelirlerini ya da aylık olarak ellerine toplamda ne kadar para geçtiğini dikkate almamaktadır. Kişilerin bankalara ve diğer kurumlara olan borçları düzenli bir şekilde ödeniyorsa kredi notları da yüksek olacaktır. Ancak durum bir de bu açıdan incelenirse, asgari ücretli kişilerin kredi notlarının oluşmasında farklı bir açı yakalanmış olacaktır. 2020 TL geliri olan asgari ücretli bir çalışan, kendisini ve giderlerini değerlendirmeden bir kredi kullanmış olabilir ya da sahip olduğu kredi kartlarını sonuna kadar kullanmış ve geri ödemede sorunlar yaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, asgari ücretli kişilerin kredi notlarında olumsuz şekilde bir değişme yaşanacaktır.

Kazanılan gelirin kredi notu üzerinde etkisi bu şekilde değerlendirilebilir. Ödeyebilecek olduğu şekilde borçlanan kişiler yüksek kredi skorları ile bankaların nezdinde güvenilir bir yere sahip olurken, borçlarını ödemede zorluk yaşayan kişilerin kredi notları biraz kötü etkilenebilecektir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Asgari ücretli kişilerin kredi notunun oluşması üzerine gelirlerinin çok da büyük bir etkisinin olmadığı yukarıda açıklanmıştır. Fakat kredi notunu kötü etkileyebilecek hareketlerde bulunan kişiler nasıl olacak da kredi notlarını tekrar iyi duruma getirecekler?

Öncelikli olarak ödenmemiş olan borçların ödenmesi gerekmektedir. Gerek kredi kartı gerekse kredi borçlarından ödenmemiş olanları, kişilerin kredi notunun düşmesinde birincil derecede etkili olacaktır. Bu borçların kapatılmasından sonra aşağıda aktarılan işlemler uygulanabilir.

Banka hesaplarına otomatik ödeme talimatı verilebilir. Banka hesaplarına telefon, doğalgaz, internet gibi faturaların otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu şekilde, hesaplardaki para devridaimi yüksek olur ve kişiler aktif bir finansal tüketici olarak değerlendirilir.

Hesapların içerisinde bir miktar para bulundurmaya dikkat edilmelidir. Boş banka hesabı varsa bu hesaplar kapatılmalıdır. Kişilerin sahip olduğu banka hesaplarında bir miktar para bulundurmaları, bu hesapları birikim hesabı olarak kullanıyormuş hissi uyandıracaktır. Kullanılmayan ve içerisinde bakiye olmayan hesapların da kapatılması kişilerin yararına olabilir.

Kredi kartlarını aktif ve güvenli bir şekilde kullanmak da kişilerin kredi notlarını yükseltmede faydalı olacaktır. Şöyle ki kredi kartlarında oluşan borçların yalnızca asgari ödeme tutarının ödenmesinden bahsetmiyoruz. Ay sonunda ekstrelerde belirtilmekte olan dönem borcunun tamamının düzenli bir şekilde ödenmesinden bahsediyoruz. Bu şekilde kişiler, borcuna sadık ve düzenli bir ödeme alışkanlığına sahip olarak değerlendirilecektir. Kredi notunun yükseltilmesi çok kısa bir süre içerisinde olmayacağı gibi 5 yıl gibi çok da uzun sayılmayacak bir süre içerisinde gerçekleşecektir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir