ATM Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir?

Bankaların mevduatını oluşturan hesaplardaki nakit paraların özellikle mesai saatleri sonrasında çekilmesi bankaların işine gelmeyen bir husus. Bu nedenle hesaplarda para kalması için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yaptıklarından birisi de kişilerin para çekimine limit konulması ve bu limitin üstünde para çekilmesi halinde de yine masraf kesintisi ile bankanın para kazanırken tüketicinin daha çok fakirleşmesi anlamına geliyor diyebiliriz. Yani kendi paranızı çekerken bile para ödemesi söz konusu.

ATM Para Çekme Limiti

Bankalardan hesabınızın olduğu şube ile paranızı çekerken istediğiniz limitlerde çekim söz konusu oluyor. Buna engel olunmasa da yüksek tutarlarda para çekimi yapmak istiyorsanız bunu önceden bankanıza bildirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yine yüksek tutarların çekilmesi söz konusu olmuyor. Bu durum bankamatiklerden çekilecek paralar içinde geçerli. İstediğiniz ATM üzerinden para çekimi hakkına sahip olmuşken hesabınızdaki tüm paranızı çekemeyebiliyorsunuz. Bankalar ATM para çekme limitini 1.500 ile 2.000 TL bandında sınırlamış durumda. Bu limitlerin üzerinde çekim demek sizin masraf ödemesi yapmanız anlamına geliyor.

Kurumsal Protokoller Limiti Belirliyor

Bankamatiklerden maaşını çekmek zorunda kalan milyonlarca çalışan bulunuyor. Bu çalışanlar en düşük asgari ücret ile 2.020 TL maaş aldıklarını düşünürsek, hepsini çekebilmek için iki gün üst üste ATM ye gitmesi gerekiyor. Bu düşük maaşlı kişiler için geçerliyken maaşı 5 bin lira olan bir kişi ise bu parası çekebilmek için en az 4 gün ATM’ye gitmeli. Yada banka şubesine gitmeli ki hepsini alabilsin. Bu durumun önüne geçmek isteyen tüketicilerin ise talepleri bankamatik limitlerini yükseltmek oluyor. Fakat bankalar bu duruma sıcak bakmıyor. Kişilerin maaşlarını aldıkları kurumlar ile bankalar arasında yapılan protokoller gereği kişilerin hesaplarına yatan paraların kullanılması, mevduat olarak bekletilmesi bankaların ana amaçları arasında. Bu yapılan protokoller sırasında işverenler sizin tarafınızda yer alırda limitlerini yüksek tutmak isterse yapılan sözleşmeye bu limitler konulabilir. Bu durumda limitiniz de yüksek olur. Fakat aksi takdirde sizin limit artırım talebiniz bankalarca olumlu karşılanmayacaktır.

Önemli Müşteriye Yüksek Limit

Bankalardan çekim için limit olmasa da farklı şubeden çekim için yine masraf ödemesi yapacağınız kendi paranızın ATM üzerinden limitini artırabilmeniz elbette mümkün. Fakat bunun için banka için önemli bir müşteri potansiyeli olmanız günlük haftalık ve aylık olarak para akışınızın banka üzerinde yüksek tutarlarda olması sizin limit artırma talebinizdeki kozunuzu yüksek tutar. Bu durumdaki talebinize bankalar olumsuz karşılık veremez. Nedeni ise önemli bir müşteriyi kaybetme korkusudur. Bu nedenle talepleriniz olumlu karşılanabilir.

Banka Şubeleri Değerlendirilebilir

ATM üzerinden para çekimi için yüksek tutarlarda masraflar söz konusu değil. Bu kesintileri gözönüne aldıysanız zaten istediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Para yatırması için 20 bin lira gibi yüksek limiti olan bankamatiklerin 1500 – 2000 seviyelerinde para çekimine izin veriyor olması tüketiciler arasında en çok tartışılan konu olsa da, dijital yollardan hizmet veren ATM’ler yerine banka şubelerinden işlem yapılması mantıklı bir adım olabilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir