Ana sayfa güncel Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma süreçleri yorucu oluşları ile bilinirler. Bu boşanma sürecini daha az yorucu hale getirmek için taraflar anlaşmalı bir şekilde boşanabilirler. Anlaşmalı boşanma için avukat tutmanıza gerek kalmaz. İki tarafın da imzalayacağı avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi sayesinde tek celsede boşanabilirsiniz. Bir yıldan daha kısa süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası öncelikli olarak çekişmeli olarak açılır sonrasında ise taraflar boşanma ve ferileri üzerine anlaşmaya vardıklarına dair protokolü mahkemeye dilekçe yoluyla bildirmesiyle birlikte çekişmeli yargı, anlaşmalı boşanmaya dönüşür. Anlaşmalı boşanmak için eşlerden ikisinin de davaya katılmaları zorunludur.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Aşağıda sizin için bir avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği mevcuttur. Bu avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi size uygun şekilde uyarlanıp doldurulduktan sonra imza ile birlikte Aile Mahkemesi’ne teslim edilebilir.

……………… AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI: İsim Soyad (T.C.No)

Adres:

DAVALI: İsim Soyad  (T.C.No)

Adres:

DAVA KONUSU: Anlaşmalı olarak boşanma istemimizi içerir.

AÇIKLAMALAR :

 1-) Davalı … ile … yılından beri evliliğimiz sürmektedir. Davalı ile aramızda uzunca bir süredir devam etmekte olan anlaşmazlık, zamanla daha da artmıştır. Ortak yaşam çekilmez hale gelmiştir.

2-) Davalı ile evlilik malları, nafaka ve tazminat hususlarında anlaşmış bulunuyoruz. Bu boşanma sonucu ortaya çıkması muhtemel uyuşmazlıkların çözümü ile ilgili protokol hazırlanmıştır. Bu konuda hazırlanan protokol ekte sunulmuştur.

3-) Söz konusu protokolde, tarafların evlilik birliği içinde edinmiş oldukları malvarlığının paylaşımına, çocukların velayetine, nafaka ile maddi ve manevi tazminat konularına ve işbu dava nedeniyle doğacak giderlerin karşılanmasına ilişkin ortak çözümler yer almaktadır.

4-) Davalı ile önceden kararlaştırıldığı üzere ve anılan protokol hükümleri çerçevesinde, mahkemenizce boşanmaya karar verilmesini tamamen işbu davayı açmak zorunluluğu doğmuştur.

 HUKUKİ NEDENLER: Mk. m. 166/III,m. 184 f.5, sair mevzuat.

 HUKUKİ DELİLLER: Nüfus aile tablosu, tanıklar ve takdir edilecek deliler.

 SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerle ekli anlaşma protokolü hükümleri çerçevesinde boşanmamıza karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederiz. GG / AY / SENE

İMZA:

Kaynak : https://www.parafikir.com/avukatsiz-anlasmali-bosanma-dilekcesi-2018-ve-protokol-ornegi/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here