Aynı Anda İki Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Kişiler yeni bir ev almak istediklerinde yıllardır biriktirmekte oldukları bir miktar para olmaması halinde ki bazı durumlarda biriktirilen paralar da yeterli gelmemektedir, bankaların sunmakta olduğu konu kredilerinden faydalanma yoluna giderler. Bankalardan alınan konut kredisi, genellikle satın alınacak olan evin değerinin % 80’ i kadar verilmektedir. Evin % 80’ inin bankadan karşılanması, kişilerin bir anda ev sahibine verecek oldukları paranın finanse edilmesini ve 10 yıl gibi bir süre zarfında da geri ödenmesini sağlamaktadır.

Bazı zamanlarda kişiler, bir konut kredisinin borcunu öderken ya da bir ev yerine iki ev satın almak isterken, bankalardan iki tane konut kredisi kullanma fikri akıllarına gelebilir. Kullanılacak olan ikinci konut kredisi ile birlikte ikinci ev de satın alınabilirler. Aynı anda iki adet konut kredine başvurmak ve kullanmak için herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Burada önemli olan durum, kredi başvurusunun yapıldığı ve başvuruların değerlendirildiği bankalardır.

Kredi başvurusu sırasında bankalar, kişilerin kredi notlarına, çalıştıkları işlerine ve gelir durumlarına, o andaki borçluluk durumlarına bakarak, müşterilerinin yeni bir kredi daha kullanıp kullanamayacak oldukları fikrine varırlar. İkinci kredi başvurusunda da yine bu değişkenleri büyük rol oynamaktadır. Kredi skoru büyük ihtimalle iyi bir seviyede olacak ki aynı anda bir konut kredisinin kullanımına devam ediliyor. Geriye kalan değişkenler; kişilerin düzenli gelirleri ve o anda sahip oldukları borçluluk durumlarıdır. Konut Kredisi İçin Gerekenler başlıklı yazımızda almak istediğiniz ev ve kredisi ile ilgili aşamaları inceleyebilirsiniz.

İkinci Kredi İçin Önemli Değişkenler

İkinci kredinin kullanımı sırasında bankalar, müşterilerinin ikinci bir borcun altından da kolaylıkla kalkıp kalkamayacak olduklarına bakacaklardır. Çalıştıkları işleri ve aylık olarak elde ettikleri gelirleri, ikinci bir krediyi ödemek için yeterli gelecek mi? Hane halkı toplam gelirinin yüzde ellisine kadar, verilecek olan kredisinin aylık taksiti belirlenebilir. Verilecek olan kredinin aylık taksit miktarının hane toplam gelirinin yarısını geçmesi halinde kredi onay alamaz. Ayrıca belirtmek gerekir ki buradaki kredi aylık taksiti, ödenmekte olan kredinin aylık vadesi ve kullanılmak istenen kredinin aylık taksiti ve eğer varsa, diğer kredilerin de aylık taksitlerinin toplanması ile hesaplanmaktadır.

Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, aylık olarak 2.500 TL tutarında bir taksit ödemesi bulunan bir aile, aylık toplam gelir olarak 10.000 TL kazanmaktadır. İkinci bir kredi kullanımında aylık ödenecek olan kredi borcunun 3.500 TL’ ye çıkması halinde de ailenin aylık toplam gelirinin % 50’ si geçilmemiş olacağı için ikinci kredinin kullanılmasında herhangi bir sorun görünmemektedir.

Bankalar, borcuna sadık olan ve borcunu ödeyebilecek durumda olan müşterilerine kredi ve diğer finansal hizmetleri sunmaktan hoşlanırlar, çünkü garanti kazanç kapısı olan bu müşterilerini kaçırmak istemezler. Fakat bankaya ikinci bir kredi başvurusunda giderken, aylık geliri aşacak tutardaki bir kredi başvurusunda bulunursa ya da belgelenemeyen ek gelirler sunarak bankadan kredi almaya çalışılırsa, bankanın bu müşterileri izlenimi biraz değişebilecektir.

Bankaya ikinci bir konut kredisi başvurusunda bulunduğunuz zaman banka, diğer konut kredisinden kalan borçların ve kalan vadelerin süresine bakacaktır. Uygun görüldüğü taktirde, ikinci bir konut kredisi kullanılabilecektir.

İkinci bir konut kredisini kullanmak için bankaların değerlendirmelerinin ve kredi kullanacak olan kişilerin mali durumlarının önemli olduğunu aktarmakla birlikte, kişilerin bir an durup ikinci bir konut kredisi kullanmaya ihtiyaç var mı? şekilde düşünmeleri daha iyi olacaktır. Ödenmekte olan konut kredisinin bitimine çok az bir süre kalmış olabilir ya da bir ihtiyaç kredisi kullanılarak( eldeki paraların üzerine konarak satın alma yoluna gidilmesi durumunda), ikinci bir konut kredisi kullanmadan da ev satın alma yoluna gidilebilir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir boyut, uzun vadeli kredilerde bankaya ödenecek olan faiz giderinin de vadeye oranla yükseliyor olmasıdır. Uzun vadeli konut kredilerinde bankaya ödenen faiz neredeyse ev fiyatıyla denk gelmektedir. İkinci bir konut kredisi kullanmak durumunda yine faiz külfeti altına girilecek olduğu akıllardan çıkartılmamalıdır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir