Ana sayfa Krediler Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Türkiye için bakıldığı zaman, bireylerin finansal işlemlerini gerçekleştirdikleri, finansman ürünlerini kullandıkları ve paralarını değerlendirdikleri onlarca banka bulunmaktadır. Bankaların sayısı ne kadar fazla ise aynı oranda bankalar ile çalışan kişiler, bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden faydalanan kişiler vardır. Sayıları milyonları bulan banka müşterileri arasında, kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyememe ve zaman içerisinde de kredi notunu düşürme sorunu ile karşılaşan kişilerin miktarı da oldukça fazladır. Gelir durumunun kötü olduğu dönemlerde finansal çizelgesi aşağıya doğru kaymış kişiler belki yeni bir iş buldular belki terfi aldılar, gelirlerini düzelttiler. Fakat bozuk olan kredi notları nedeniyle bankalardan ne kredi ne de kredi kartı kullanabiliyorlar.

Bu ve benzeri durumlar karşısında kişiler, bankalar dışında kalan ve kredi sağlayabilecek oldukları finansal kuruluşları merak ederler ve bu kuruluşlarla çalışarak ihtiyaç duydukları krediyi sağlamak isterler. Belirtmek gerekir ki yasal çerçeveler içerisinde çalışmalarını sürdüren finansal şirketler dışında, tefecilik diye adlandırılan alana kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Hem yasal olmayan bu yolla para sağlanacak hem de daha sonra pek de iyi olmayan insanlarla sorun yaşanabilecektir.

Bankalar dışında kredi sağlayan kuruluşlar incelendiği zaman bu kuruluşların herhangi bir banka kadar yasal şekilde işlemlerini gerçekleştirdiği görülecektir. Banka haricinde kredi sağlanabilecek olan kuruluşlardan kişiler ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ihtiyaç kredisi kapsamında krediler kullanabileceklerdir.

Bankalar dışında kredi kullanılabilecek olan kuruluşlara bir bakılacak olursa;

Finansal kiralama işlemleri ile uğraşan şirketler,

Factoring firmaları,

Özel holdingler,

Finansal danışmanlık şirketleri,

Ödeme aracı kuruluşları,

Ve son olarak da yabancı bankaların yerli temsilci şubeleri, bankalardan kredi alamayan kişilerin kredi alabilecek olduğu kurumlar arasında sayılabilir. Bu alanlarda faaliyet gösteren firmaların merkezi büyük çoğunlukla İstanbul’ da bulunmaktadır. Bu şirketlerle çalışacak olan kişilerin firmaları,       BDDK( Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’ nin sitesinde aramalı ve bu kurumun BDDK tarafından faaliyet göstermesi için izni olup olmadığına bakılmalıdır. İzni olan bir kurumla çalışmak hem yasal olarak hem de finansal olarak kişilerin daha sonra herhangi bir sorunla karşılaşmalarının önüne geçecektir. Aşağıdaki listeye bakılacak olursa, banka dışında kredi alınabilecek olan şirketlerden bazılarının ismi görülebilecektir. Bu kuruluşlar, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından izinli ve bireyler tarafından en çok kredi başvurusu yapılan kurumlar olarak değerlendirilebilir.

BNP Paribas Finansal Kiralama A.Ş

Alternatif Finansal Kiralama A.Ş

Finans Finansal Kiralama A.Ş

Halk Finansal Kiralama A.Ş

Garanti Finansal Kiralama A.Ş

Deniz Finansal Kiralama A.Ş

De LageLanden Finansal Kiralama A.Ş

Ak Finansal Kiralama A.Ş

Burgan Finansal Kiralama A.Ş

Anadolu Finansal Kiralama A.Ş

Bu şirketlerin genellikle İstanbul merkezli şirketler olduğu yukarıdaki kısımda belirtilmişti. İstanbul dışından bir şehirden başvuru yapacak olan kişiler, şirketlerin kendi illerinde bir şubelerinin olup olmadığını belirlemeleri ve daha sonrasından da merkez şubeden teyit etmeleri gerekmektedir.

Bu firmalar da bankalardaki gibi bir değerlendirme sürecine sahiptir; kişilerin gelir belgeleri ile kullanmak istedikleri kredi miktarını değerlendirmeye alırlar. Firmanın kredi başvurusu inceleme sürecinin olumlu bir sonuç almasından sonra kişilerin kredi kullanma hakkı doğacaktır. Yine bankalarda olduğunun bir benzeri gibi bu kuruluşlar da kullanılacak olan kredinin bir vadesinin, kişilerin aylık gelirinin üçte birini geçmemesine dikkat etmektedirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here