Ana sayfa Banka Haberleri Banka Kiralık Kasa Ücretleri Ne Kadar?

Banka Kiralık Kasa Ücretleri Ne Kadar?

Evlere ve dairelere yönelik yapılan hırsızlıkların sayısında meydana gelen artışlar, evlere güvenlik sistemlerinin taktırılması ya da çelik kapı kullanılması gibi yöntemlerle önlenebilecek türden değildir. Evlerde eskiden beri yastık altında oluşturulan birikimler, son derece yaratıcı şekillerde evin içinde gizlenmiş olsa bile hırsızlar da zaman içerisinde kendilerini geliştirmiş ve evdeki en akla gelmeyecek yerlerdeki değerli eşyaları ve paraları bile çok kısa süre içerisinde bulur olmuşlardır. Hırsızlardan korunmak ve sahip olunan değerli eşyaları daha güvenilir şekillerde saklamak isteyen kişiler de muhafaza işinde en ehil olan bankalarla çalışma yoluna giderek bankalarda bulunan kiralık kasalardan faydalanmakta ve kiraladıkları kasalarda değerli eşyalarını; takılarını, maddi manevi değeri olan diğer eşyaları saklamaktadırlar.

İstenilen bankada kiralık kasa oluşturmak ve değerli eşyaları bu kiralık kasalarda muhafaza etmek son derece kısa zaman almaktadır ve bir zorluğu bulunmamaktadır. Değerli evraklar, mücevherler, altınlar ve akla gelebilecek her türlü maddi manevi değeri yüksek olan eşyalar kiralık kasalarda saklanabilecektir. Kiralık kasaların oluşturulması için banka ile kısa sürede bitirilebilecek olan evrak işlerinin gerçekleştirilmesi sonrasında kişilerin kullanabilecek oldukları kiralık kasalar hazırlanmaktadır.

Kiralık Kasalar Nasıl Kiralanır?

Kasa kiralamak istenen banka seçilir ve kişilere en uygun olan banka şubesi belirlenir. Kişiler, kendilerine en uygun olan banka ve şubeyi belirledikten sonra bu şubelere giderek kiralık kasa oluşturmak istediklerini belirtirler. İlerleyen safhalarda kişiler için bankada hesap oluşturulur ve hesap oluşturulmasından sonra da kullanılabilecek olan kiralık kasalar hazırlanır.

Kiralık kasa kullanımı sırasında kişilerden depozito ücreti alınmaktadır. Depozito ücreti, kasaların geri kapatılışı sırasında geri alınır. Aynı zamanda kiralık kasanın kullanılabilmesi için yıllık bir kira bedeli ödenmesi gerekmektedir. Kişilerin yıllık olarak ödeyebilecek oldukları bu kira bedellerini ödemeleri ve depozito ücretlerini yatırmalarından sonra kiralık kasaları içerisinde istedikleri değerli eşyaları ve benzerlerini saklamaları mümkün olacaktır. Kasaların kiralanma aşamasında aynı bankada farklı fiyatlarla karşılaşılabilecektir ki bu fiyat farkı da kasaların değişen boyutlarından kaynaklanmaktadır. Kiralık kasanın boyutu büyüdükçe kira bedeli de artmaktadır.

Kiralık Kasalar Nasıl Kullanılır?

Kiralık kasa kullanılacak olan banka ile anlaştıktan sonra banka kişilere bir anahtar teslim eder ve kişiler bu anahtarları kullanarak kasalarına erişim sağlarlar. Banka ile anlaşması tamamlanan ve anahtarını teslim alan kişiler, kiralık kasalarında silah, kesici alet ya da barut gibi patlayıcı maddeleri bulunduramazlar ve kanunen suç teşkil edecek olan maddelerin kiralık kasalarda saklanması da yasaktır. Herhangi bir sorun teşkil etmeyecek olan kişisel eşyalar kiralık kasalarda saklanabilir ve istendiği zaman kontrol edilebilir, yenisi eklenebilir ya da içeriği değiştirilebilir.

Kira süresi bittiği zaman banka görevlileri kasa sahibi olan kişilere ulaşır ve kira hakkında bilgi verir. Kiralık kasanın sahibi olan kişiler zamanında eşyalarını almaya gelmezse kasalar noter eşliğinde kırılarak açılır ve kasa içindeki eşyalar kayıt altına alınır. Kiralama sözleşmesi sırasında kişilere teslim edilen anahtarlar bir adet kasa sahibine ve bir adet te bankada kalacak şekilde hazırlanır ve kasanın açılması sırasında her iki anahtarın da kullanılması gerekmektedir. Kasa sahibi kendisine verilen anahtarı kaybederse kasalar kişilerin ve banka personelinin eşliğinde çilingir yardımı ile açılır. Çilingir ücreti ve noter giderleri gibi ücretler de kasa sahibine fatura edilir. Ödenebilecek olan diğer masraflar da kasa kullanılacak olan bankada bir hesap oluşturmak gerekmektedir ve oluşturulan hesaplar için de yıllık ya da dönemlik olarak alınan hesap işletim ücretleri olabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için banka ile konuşulması gerekmektedir.

Ortak Kasa Kiralamak

Kiralık kasalar, kişilerin istemesi halinde yalnızca tek bir kişi kullanımı için kullanılabilirken kasalar birden fazla kişi için de kiralanabilecektir. Ortak kiralık kasa açmak için ortak banka hesabı açılması gerekmektedir ve bu yönde gerçekleştirilen bir sözleşme imzalanması gerekir. Kasanın nasıl açılabileceği, herkesin aynı anda kasanın başında bulunmasına bağlanması ya da her bir kişinin kendi başına erişiminin olması gibi şartlar sözleşme altında garantiye alınır ve karara bağlanır.

Kiralık Kasa Ücretleri

Değerli eşyalarını; evraklarını, mücevherlerini ve diğer maddi manevi değerli olan eşyaları banka kasalarında güvenli bir şekilde saklamak isteyen kişiler, banka kasalarının boyutuna göre değişiklik gösteren kiralık kasa yıllık kira ücretlerini ödemeyi kabul ederler. Aşağıda bankaların kiralık kasaları için aldıkları kira bedelleri aktarılmaktadır.

Yapı Kredi Bankası

Küçük 420; orta 475; büyük 600

Vakıf Bank

Küçük 340; orta 440; büyük 590

İş Bankası

Küçük 420; orta 500; büyük 680

Garanti Bankası

Küçük 415; orta 465; büyük 595

ING Bank

Küçük 325; orta 400; büyük 475

Kuveyt Türk

Küçük 320; orta 400; büyük 460

TEB

Küçük 270; orta 330; büyük 420

Ziraat Bankası

Küçük 300; orta 385; büyük 485

Ziraat Katılım

Küçük 250; orta 325; büyük 400

Türkiye Finans

Küçük 300; orta 350; büyük 400

Denizbank

Küçük 300; orta 365; büyük 420

HSBC

Küçük 305; orta 362; 494

Odeabank

Küçük 260; orta 320; büyük 370

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here