Bankalarda Altın Hesabı Açmak

Yatırımcılar mevcut yatırımlarını altın üzerinde değerlendirebiliyor. Aslında yatırımdan ziyade mevcut parasının değerini koruma amacında olan kişilerin altın alımlarını yaparken en büyük endişeleri bu madeni koruma içgüdüsü.  Fakat fiziki olarak alınan altınların korunması mümkün olmayacağı gibi dilediğiniz saat dilediğiniz yerde satışını da konu edemiyorsunuz. Bu durumda Asurlulardan bu yana binlerce yıldır en değerli maden olarak karşımıza çıkan altın için bankalarda altın hesabı açmak en avantajlı durumlardan sadece bir tanesi.

Dilediğin Zaman Al, Dilediğin Zaman Sat

Bankalar üzerinde altın hesabı açmanın avantajlarını sıralamak gerekirse en büyüğünün istediğiniz saatte alınıp satılıyor olmasıdır. Açabileceğiniz mevduat hesapları arasında bulunur. Bu durumda dezavantaj getiriyor olsa da kişilere ihtiyaç duyulması halinde satışa konu edilmesi ve nakit paraya çevrilerek çekilmesinin yolu yine bankalardan geçiyor. Burada mesai saatlerinde yapacağınız alım ve satım maddi açıdan size avantaj sağlarken mesai saati dışında yapacağınız alım ile satımlar maddi zarara uğratabiliyor. Bunun nedeni ise alım ve satım arasındaki makas farkı yüzünden kaynaklanıyor. Bu durum tüketicinin en düşük makas farkı veren diğer bir deyişle alım ve satım arasındaki en iyi banka arayışına neden oluyor olsa da tüketiciler son yıllarda bankalar üzerinden yatırım hesabı açma bu yatırımı da altın üzerinden yapma imkanlarını çok sevmiş durumda.

Güvenlik Önemli

Alınan fiziki altınların miktarları nedeniyle saklanması size zor anlar yaşatabiliyor. Bu altınların korunması için ayrıca bir emek ve masraf oluşacağından sizin elinize geçmeyen fakat güvenli bir şekilde banka hesabında bulunun gram altınlar size avantaj sağlar. Bu durum ayrıca 100 bin liraya kadar olan mevduat hesapları için devlet güvencesinde. Bu durumda tüketiciye ayrı bir güven sağlıyor. Çalınma korkusu, kaybetme korkusu olmadan bankada altın hesabı açmak avantajlı bir durum oluşturuyor.

Vadeli ve Vadesiz Olarak İki Türlü hesap

Yapacağınız yatırımınızı altın üzerinden ve bankalardaki altın hesapları üzerinden yapmanız halinde karşınıza iki türlü hesap çıkıyor. Birincisi vadesiz altın hesabı. Buradan istediğiniz zaman alım ve satım yapabiliyorsunuz. Size engel husus olmuyor. Diğer bir husus ise vadeli altın hesabı üzerinden yapılıyor. Burada bazı bankalarda vadeli altın hesabı açılması için limitler söz konusu. Örneğin TEB için gram miktarı önemli değil iken bir Akbank için vadeli mevduat hesabına yatırım için en az 500 gram altın talebinde bulunuyor. Bu gibi durumların yanında vadeli için vermiş olduğunuz süreden önce paranızı nakite çevirip çekemiyorsunuz. Çektiğiniz halde faizini alamıyorsunuz. Bu hesabın avantajlı konuma gelmesinin diğer bir avantajı ise vadeli altın hesabı ile altınınıza altın koyuyor olmanız. Buradaki kazanç miktarı çok düşük tutarlara neden olsa da uzun vadelerde yapacağınız yatırımlarınız için vadeli mevduat hesapları mantıklı bir adım olabilir. Örneğin Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ile bu yatırım değerlendirilebilir. Burada altınınıza en yüksek faizi veren durum yine Ziraat Bankası olduğunu söylersek yanılmamış oluruz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir