Bankalarda Fiziki Altın Bozdurulur mu?

Bankalar bilindiği üzere finans kuruluşları ve son yıllarda açılan altın hesapları ile gündemin başında. Bu anlamda kişiler kendi istekleri doğrultusunda en avantajlı yerlerde elindeki fiziki altını bozdurmak ister. Bunun için ayrı bir araştırma söz konusu da ediliyor. Bu manada fiziki olarak elinde bulunan çeyrek, ata ve cumhuriyet altını ile ziynet eşyaları bankalarda bozdurulur mu sorusu da gündeme geliyor.

Neden Bankalar Altın Bozduruyor?

Bankalar kendi bünyesinde mevduat kazanabilmek, kazancını artırabilmek için müşterilerinin her türlü talebine ulaşmak istiyor. Özellikle mevduatını artırmak açısından da evlerde bulunan yastık altı altınlar önem arz ediyor. Nitekim bu yatırımların ekonomiye kazandırılması açısından da önemli ki başta Ziraat Bankası olmak üzere tüm bankalar fiziki olarak altınları hangi ayarda olursa olsun grama çevirerek adınıza açılan banka hesaplarına yatırıyor. Burada iki farklı hesap karşımıza çıkıyor. birincisi vadesiz altın diğeri ise vadeli altın mevduat hesabı ile kazancımıza kazanç katması. Ancak altın mevduat hesaplarının faiz oranı ile kazancının da düşük olduğunu ayrıca belirtmek gerekiyor.

Elinizde bulunan çeyrek başta olmak üzere fiziki olarak elinize alabildiğiniz altınları banka şubelerinde bozdurabiliyorsunuz. Ancak bu işlem için bankanızın altın günlerini takip etmeniz ve hangi şubede olduğunu bilmekte önemli. Bazı bankalar anlaştıkları kuyumcular aracılığıyla fiziki altını grama çevirirken bazıları da düzenledikleri altın günleri ile belli şubelerde gelen müşterilerine hizmet veriyor. Bu anlamda bankalar altın günleri ile şubelerini de internet siteleri üzerinden ilan ediyor.

Fiziki altın bozan bankalar elbette banka aracılığıyla işlem yapmak isteyenler için önemli. Nitekim bazı vatandaşlar kuyumculara güvenmek yerine bankaların daha makul olduğu görüşünde birleşiyor. Bunun yanında bankadaki altın hesaplarının avantajlarını da sıralarsak kişinin banka şubesini tercih etmesinin belli başlı sebepleri azımsanmayacak kadar.

Hangi Bankalar Altın Bozduruyor?

Ziraat Bankası Altın Vakti ile müşterilerinin kampanyalardaki gözü olurken en önemli avantajlardan birini Akbank Altın Günleri sağlıyor. Zira 100 gram ve üzeri altınlarınız için sizin talebiniz doğrultusunda size gelerek hangi ayarda olursa olsun altınınızı grama çeviriyor. Bunun yanında 500 gram ve üstü altınlar için ayrıca % 1 oranında faiz kazancı veriyor olması da Akbank müşterileri için ayrı bir avantaj görünümünde.

Bankalar aracılığıyla fiziki altınınızı oluşturan ziynet eşyaları da grama çevrilebilir. Bunun yanında altınlarım bunlar bana Türk Lirası yada diğer döviz kurlarından verin derseniz bu mümkün görünmüyor. Nitekim bankalar hangi ayarda olursa olsun grama çevirdikleri altını önce hesabınıza yatırıyor. Bu aşamadan sonra isterseniz sizde Türk Lirasına bozdurabiliyorsunuz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir