Ana sayfa Bankalar Bankalardaki Hesap Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalardaki Hesap Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalar müşterilerin hesaplarında var olan bakiyeyi öğrenmeleri için birçok yöntem sunarlar. Neredeyse her banka bütün yöntemleri kapsadığı gibi bazı bankalar ekstra seçenekler de oluşturmuşlardır. Yöntem için kullanılan bilgiler ya da numaralar her banka için farklılık göstermektedir. Hesap bakiye öğrenme yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

  1. İnternet Şubesi

Her bankanın sahip olduğu internet şubesi ile hesap bakiye sorgulamak oldukça kolaydır. Bankaya ait olunan internet şubesine giriş yapılıp, hesaplarım ya da hesap bilgilerim seçeneğine bakılarak bilgi sahibi olunur.

İnternet bankacılığı bulunmayan kişiler hemen başvur seçeneğinden kart bilgileri ile birlikte istenilen bilgileri girerek kayıt yaptırabilir. Bu sayede çevrimiçi ortamda kolay ve hızlı bir şekilde bakiyesini öğrenebilir.

  1. Mobil Bankacılık

Yeni nesil cep telefonlar için her banka mobil bankacılık uygulaması sunmaktadır. Bankaya ait olan mobil bankacılık uygulaması indirilerek giriş yapılır ve hesaplarım kısmından bakiye öğrenilebilir. Ayrıca sadece bakiye ile kalmamakla birlikte istenilen her bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde bu uygulama ile ulaşılabilir.

  1. SMS Bankacılığı

Günümüzde bankalar SMS bankacılığı ile her müşterisine kolaylık sağlamaktadır. Haftanın her günü 24 saat bu platform ile bakiye sorgulamak mümkün kılınmıştır. SMS bankacılığı için girilen bilginin gönderildiği numara her banka için farklılık gösterir. Örneğin Ziraat bankası için BAKIYE yazıp 4747’e mesaj göndermek yeterli olacaktır. Cevap olarak ilk 10 hesaba ait bakiye bilgileri verilecektir.

Ek numarası bilinen bir Ziraat bankası hesabına ait bakiye sorgulanmak istediği zaman Ek No yazıp 4747’e kısa mesaj gönderilir. İlgili hesabın bakiyesi mesaj olarak geri dönecektir. Ayrıca belirtilen banka müşteri numarası ile bakiye öğrenme seçeneği sunmuştur. BAKIYE boşluk MUSTERI NO yazıp 4747’e kısa mesaj göndermek yeterli olacaktır.

  1. Banka Kartı Ve ATM’ler

İlgili bankaya ait olunan hesap kartı ile ATM’den bakiye öğrenilmektedir. Kart ATM’ye yerleştirildikten sonra hesap bilgileri ve bakiye sorgulama ya da bakiye görüntüleme seçeneklerine giriş yaparak bakiye öğrenilir. Ortak ATM’ler dışında diğer banka ATM’leri ek ücret talep edilecektir. O yüzden kartın bağlı olduğu bankanın ATM’sine gidip öğrenmek idealdir.

  1. Müşteri Hizmetleri

Hesap kartının bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak gerekli olan bilgiler verilip hesap bakiyesi öğrenilebilir. Her banka doğrulama için farklı bir talepte bulunabilir. Bu yüzden yanınıza banka kartının bulunması gereklidir.

  1. Banka Şubeleri

Yukarıda belirtilen seçenekler yardımcı olmuyorsa bankaya ait olan şubeye giderek öğrenmek mevcuttur. Hesaba erişilebilmesi ve güvenlik kontrolü için kimlik belgesi götürülmesi yeterli olacaktır.

  1. Otomatik Bilgilendirme Mesajı

Otomatik bilgilendirme mesajı ile her ay hesap kartına ait olan tüm bilgiler e-mail olarak alınabilir. Ayrıca kısa mesaj ile de bu yöntem sağlanmaktadır.

  1. E-devletten

E-devlet platformuna giriş yapılarak banka hesap bakiyesi öğrenme seçeneği tıklanarak ilgili hesabın bakiyesine ulaşılır.

Kaynak: https://www.bankalar.org/e/hesap-bakiyesi-ogrenme/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here