Bankamatik Kartı Şube Kodu Nerede Yazar?

Banka ve finans sektörü her müşterisine vermiş olduğu bir hesap numarası ile hizmet vermek zorunda. Nitekim milyonlarca müşterinin takip edilmesinde ve müşterinin de bu hesap ile işlem yapmasında olanak sağlayan bu hesap numaralarının içinde banka şube kodu önem taşır. Hesap numaraları kişiler arasında aynı olsa da buradaki bankamatik kartı şube kodu sizi ayıracak önemli bir unsur.

Banka Şube Kodu Nerede Yazar?

Hesap numaraları uzun ve karışık bir rakamlar topluluğu. Bu anlamda uluslar arası hesap numarası olan iban insanların daha çok kafasını karıştıranlardan. Fakat sadece hesap numarası ile hareket etmek kişiyi yanılgıya düşürdüğü gibi teknik olarak işlem yapmanıza olanak vermez. Burada yapmanız gereken husus havale gönderiminde banka şube kodu yazmak yada en doğrusu ve sağlıklısı iban ile havaleler yapmaktır. EFT yapımında olay biraz daha farklı olsa da, para aktarımında mutlaka banka şube kodu da yazılmalıdır. Banka şube kodu nerede yazar sorusunun cevabı için karşınıza birden çok yol çıkar.

ATM Şube Kodu

Bankamatik kartınızı herhangi bir ATM ile işlem yapmanız halinde banka şube kodunu da öğrenmiş olursunuz. Burada banka şubesinin kodu önemli. Fakat bankamatikten giriş yaptıktan sonra hesabınıza ait iban, banka şubesi ve hesap numarası dahil tüm işlemlerinizi buradan görebilirsiniz. Bu nedenle şube koduna ulaşmanın yolu bankamatikten yapılabilir.

İban Numarasından Banka Şube Kodu

Banka şube kodları size verilen bankamatikler üzerinde yazmamaktadır. Bu nedenle bu kartlarda numara aramanız yanlış olur. Hesabınıza ait iban numarası bulunuyorsa buradan da şube kodunu çıkarabilirsiniz. İban numaraları ülke kodları ile başlar. Ülkemizin kodu da TR dir. Buntan sonraki iki hane ile ülke kodunu teşkil eder. Daha sonraki kod banka şube kodu bankaya ait koddur. Beş hanelidir. Bu rakamlara ek rezerv numaralar olur. Daha sonra da dört haneli rakam bankanızın şube kodudur. Bu koddan sorası ise sizin hesap numaranızdır. Böylelikle iban numarası üzerinden hesap numaranıza ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir