Ana sayfa Yatırım Bileşik Faiz Oranı Ne Demektir?

Bileşik Faiz Oranı Ne Demektir?

Bileşik faiz oranı yatırım piyasasında sıklıkla duyulan terimlerden bir tanesidir.  Bileşik faiz oranı, dönem sonunda elde edilen faizin anaparaya eklenerek yeni tutar üzerinden hesaplanan faiz anlamına gelmektedir. Anapara üzerine her dönem yeni faiz geliri ekleneceği için anapara tutarı sürekli değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla anapara üzerinden hesaplanan faiz oranı da sürekli değişmektedir.

Bileşik faizde bileşik faiz gelecek değer ve bileşik faiz bugünkü değer olmak üzere iki çeşit değer bulunmaktadır. Bileşik faiz gelecek değer, anaparanın faizin eklenmesi ile beraber dönem sonunda geleceği değer olarak tanımlanmaktadır. Bileşik faiz bugünkü değer ise, dönem sonunda elde edilecek olan paranın bugünkü değeri olarak ifade edilmektedir. Bu iki değerin de hesaplanma yöntemleri birbirinden farklı olmaktadır.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yatırım yapacak kişilerin bileşik faiz formülünü öğrenmesinde yarar vardır. Bileşik faiz formülü şu şekildedir; [( 1 + basit faiz oranı / dönem sayısı) ^ dönem sayısı]-1 Hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır. Örneğin 1000 Türk lirası anaparaya yıllık yüzde on oranında faiz işletilecektir. Yılsonunda bu para 1100 Türk lirası olacaktır. Ertesi dönem anaparası 1100 Türk lirası olarak kabul edilecektir. Bu tutara yüzde on faiz işletildiğinde tutar 1210 Türk lirasına ulaşmaktadır. Bu durumda elde edilen faiz miktarı 210 Türk lirası olur.

Bileşik faiz gelecek değeri ise 1210 Türk lirası olarak alınmaktadır. Bileşik faiz hesaplamaları bu şekilde yapılmaktadır. Bileşik faiz halk arasında faizden faiz kazanmak olarak da bilinmektedir. İyi bir kazanç elde etmek için yatırımın tüm gereklerini bilmek gerekmektedir. Bunun yolu da bileşik faiz hesabını öğrenmekten geçmektedir. Bileşik faiz formülünü hesaplarken yatırımcılar elde edecekleri kazancı önceden hesaplayabilme avantajına sahip olurlar. Bu hesaplamayı bileşik faiz gelecek değer kavramını kullanarak yapabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here