Ana sayfa Finansal Sorunlar Bilimsel Proje Yarışmalarında TÜBİTAK Burs Desteği

Bilimsel Proje Yarışmalarında TÜBİTAK Burs Desteği

Çok geniş bir potansiyele sahip olan TÜBİTAK bursları günümüzde Lisans, Lisans Üstü, Doktora Sonrası ve Yabancılara olmak üzere dört başlık üzerinde veriliyor olsa da; başvuruda en çok burs programları üzerinden yapıldığını söylemek mümkün. Öyle ki gelişim aşamasındaki öğrencilere ve katıldıkları yarışmalarda derece alanlara çok daha cazip burslardan söz etmek mümkün. Yurtiçi lisanslarında olduğu gibi yurt dışı doktora burs programı ve sanayi doktora programı da dahil olmak üzere karşınıza bir çok alternatif çıkıyor. Bu alternatiflere uyan bir özelliğiniz bulunuyorsa TÜBİTAK Burs başvurusu yapabiliyorsunuz.

TÜBİTAK Proje Bursları

Lisans öğrencilerine yönelik olarak uygulanan programlar dahilinde yurt içi araçştırma projelerinde destek amaçlı olarak 2 bin lira 12 ay süre ile veriliyor. Yarışmalara katılımda ise destek 20 binliraya kadar çıkarken bu destek yurt dışında kişi başı 1000 dolar ve yarışma başına da 4000 dolar oluyor. Tübitak Bursları numaralarla kodlandırılmış durumda. Örneğin 2228 sın sınıf lisans öğrencilerine yurt içi burs programı sunuyor. Burada Lisan burs miktarı aylık 1500 lira kısmi olarak verildiğnide ise 400 lira. Doktora Bursu için bu rakamlar 1800 lira kısmi için ise 500 lira olarak yapılıyor.

TÜBİTAK Lisans Öğrenci Bursu

TÜBİTAK lisans öğrencilerine burs desteğini verirken yurt içi ve yurt dışı olarak destekleme amaçlı veriyor. Burada öğrencileri desteklemek amaçlı olarak araştırma projeleri, yarışma projeleri ve uluslar arası proje yarışmalarına katılımı teşvik etmek isteniyor. Başvuru dönemleri de bir hayli karışık. Nitekim bu projelere katılım ve başvurular ile ilgili ayrıntıları da tubitak.gov.tr adresinden sunuyor.

Başvuru Koşulları

Burs başvurusunda başlıca koşul ulusal ve ulusaralarası bir yarışma olması, yarışmanın kapsamlı olarak yayında olan bir internet sitesinin olması, üniversite öğrencileri arasında olan bilimsel bir proje yarışması olması gerekir. Burada destek en çok 20 bin lira olarak veriliyor.

Yurt dışı projelerinde katılım için ise bu yarışmalara davet edilmesi gerekiyor. Davet alan öğrenciler bu programdan daha önce faydalanmaması halinde en çok 4 bin dolar kadar destek alabiliyor.

Lisans üstü eğitim için ise burada verilebilecek destekten faydalanmak adına 27 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor. Son sınıf öğrencisi olmakla birlikte ALES puanınız da en az 80 olmalı.

Kaynak : https://www.ogrencikredi.com/tubitak-bursu/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here