Bireysel İpotekli Kredi Nedir?

İpotekli kredi, sağlam bir teminat gösterildiği takdirde verilen vadeli bir kredi türüdür. Bankalar genellikle uzun vadeler karşılığı ipotekli krediler vermektedir. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte, 48 ay vadeye kadar kullandırılan bir bireysel ihtiyaç kredi türüdür.

İpotekli krediler konut kredisi ve taşıt kredilerinde bu kapsama girmektedir, ancak tüketiciler ipotekli krediyi nakit para içinde kullanmaktadırlar yine kredi notu düşük olmasından dolayı kredi çıkmayanların da tercih ettiği bir kredi türüdür örneğin yeterli geliri olmayan bir tüketici evini arsasını arabasını teminat göstermek suretiyle kredi başvurur ve banka teminatı yeterli görmesi halinde verilen teminatın %60 değeri kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Yine ipotekli kredi dilediğiniz bankaya başvurabilirsiniz işin mantığı banka kredi verirken geri ödenebilmesi için belirli güvenceler ister örneğin geçmiş kredi ödeme performansınız, maaşınız veya vereceğiniz bir gayrimenkul ve banka teminatı yeterli görürse verdiği krediyi geri alacağına inanırsa krediyi verir. Ancak bankanın insiyatifinde olup kredi onaylayıp onaylamama yetkisi de bulunmaktadır.

Bireysel ipotekli kredi için istenen şartlar ve detaylar ise şu şekilde;

+Yapılan son kredi düzenlemelerinde ipotekli bireysel kredilere verilecek vade 48 ayı geçemez.

+Banka tarafından teminat olarak alınacak ipotek, teminatı verecek kişi adına kayıtlı olmalıdır. Baba, anne gibi aile içi kişilerin üzerine kayıtlı olması durumunda bireysel ipotekli kredi kabul edilmeyecektir.

+Eğer konutunuzu ipotek olarak gösterirseniz, %5’lik Banka Sigorta Muameleleri Vergisini ödemek zorunda kalmazsınız.

+Alınacak ipotek tapu ile ilgiliyse eğer, verilecek olan tapunun harcını ödemezsiniz; fakat teminat ile ipotek ve tapu için gereken işlem ücretini ödersiniz.

+Bireysel olarak ipotekli kredi alınacağı zaman ödenecek masraflar konut kredisi ile aynıdır.

+Bireysel ipotekli kredi başvurunuzun kabul edilmesinin ardından ipotek olarak gösterdiğiniz alana ya da mala eksper yani bilirkişi yollanır ve bilirkişi yani eksper tarafından değer raporu çıkartılır. Türkiye Cumhuriyeti yasaları sebebiyle, Eksper tarafından belirlenen değerin sadece %80’i kadar ipotekli kredi verilebilir. Kredi için başvuru yapılan bankanın isteğine göre bu değer %50’lere kadar düşebilmektedir.

Sonuç olarak bireysel ipotek kredisi, ihtiyaç kredisi alamayan insanların başvurduğu bir kredi türüdür. Özellikle yüksek miktarlarda kredi çekmek isteyenler, bireysel olarak malını bankaya geçici olarak ipotek yaptırarak istediği tutarı 48 vadeye kadar elde edebilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir