Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım yapmanın farklı yolları bulunur. Bu yatırımın yanında birikim sağlamak, sağlanan birikim ile küçükte olsa yatırımlar yapmak özellikle ev hanımlarının tercihi. Banka şubeleri nezdinde açacağınız hesaplar ile küçük yatırımların başlangıcı yapılabilir. Burada size sağlanan birikim hesabı sizin için ilk adım olma ihtimalini doğuruyor. Açılan bu hesap sizin taleplerinize göre değerlendiriliyor. Örneğin aylık sizin kendi hesabınıza yatırmanız yada kredi kartınızdan belli tutarların hesaba kesilmesi için talimat vererek yapılanlar arasında.

Peki, birikim hesabı nedir?

Banka müşterileri ellerinde bulunan birikimlerini arttırma ve gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için bankaların müşterilerine sunmuş olduğu yatırım araçlarını kullanmaktadırlar. Bankaların yatırım aracı olarak müşterilerinin hizmetine sunmuş olduğu ürünlerden biri de vadeli mevduat hesaplarıdır. Müşterilerinin ellerinde bulunan birikimlerini belirli bir vade süresinde değerlendirerek aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık faiz oranları karşılığında kazançlarına kazanç sağlamaktadır. Vadeli mevduat hesabı her ne kadar kazançlı bir yatırım aracı olarak görünse de yatırılan paranın düşük faizde değerlendirilmesi ve istenildiği zaman paranın kullanılamamasına neden olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı bankalar birikim hesabı adı verilen yeni bir yatırım aracını müşterilerinin hizmetine sunmuştur.

 Birikim hesabı nasıl açılır?

Birikim hesabı, henüz birçok banka tarafından kullanılmasa da zamanla yaygınlaşma potansiyeli büyük, yüksek faizli kazanç sağlayan ve aynı zamanda hesapta bulunan paranın müşteri tarafından istenildiği zaman kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Birikim hesabı banka tarafından gecelik faize tabi tutulduğundan paranın gün içerisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca birikim hesabı müşterileri diledikleri zaman hesaplarına para yatırabilmektedirler. Mevduat hesapları gibi vadenin dolmasına gerek kalmadan istedikleri zaman hesaplarına para yatırabilmektedirler.

Birikim hesabı açmak isteyen banka müşterilerinin kullanabileceği iki platform bulunmaktadır. Kullanılan platformlardan biri internet bankacılığıdır. Bankanızın internet şubesi üzerinde bulunan hesaplar menüsüne tıklamak kaydıyla bankanıza ait olan hesabın adıyla gerekli girişleri yaparak anında hesap açabilirsiniz. Ayrıca her bankanın kendine ait olan telefon bankacılığı aracılığı ile de birikim hesabını açabilirsiniz.

Yatırım amaçlı olarak gelecekti ihtiyacınıza çözüm olabilecek birikimleriniz için banka şubenizle görüşmeniz sizin için atacağınız adımlar için ayrıntıları öğrenme adına olumlu bir davranış olacaktır.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir