Ana sayfa Emlak Değerlenecek Arsalar Nasıl Belirlenir

Değerlenecek Arsalar Nasıl Belirlenir

Arsalar emlak piyasasının temel elementleri arasındadır. Bir evin veya ofisin arsa olmadan yapılması imkansızdır. Arsa fiyatları emlak piyasasını doğrudan etkiler. Bunun için emlak piyasasının değişmesinde de önemli bir kilit taşıdır. Bir evin fiyatı sadece iç dizayna göre değil ayrıca onun bulunduğu arsanın değerine göre de ölçülmektedir. Bu nedenle ileride değerlenecek arsaların fiyatlarının kestirilebilmesi yatırımcının kar ya da zarar etmesine neden olabilir.

 Şehrin Büyümesi

Nüfus talebi şehrin büyümesini arttıracaktır. Artan bu nüfus talebi ise ev fiyatlarının değerini yükseltecektir. Bu nedenle şehrin hangi hızda ve nereye doğru büyüyebileceğinin kestirilmesi ileride oraya yatırım yapacak olan yatırımcının karlı çıkmasına sebep olur. Şehrin büyüme yönü birçok faktörle bağlantılıdır. Sanayi alanları ve ulaşım yolları atılımları şehrin büyümesindeki kilit faktörler arasındadır. Bir kentin bir köşesine bir metro istasyonu açmak o şehrin o bölgesine ulaşımı kolaylaştırarak o bölgeyi büyütür. Bu nedenle oradan alınacak bir arsa ileride değerli değer kazanacaktır. Bu nedenle yatırımcının şehrin gideceği yönü doğru analiz etmesi ve buraya yapılacak atılımların geleceğini sorgulaması önemlidir. İptal edilen bir proje şehrin büyümesi yönünde yapılan yatırımı boşa çıkaracak böylece yatırımcının yapacağı büyük zararlara neden olacaktır. Ayrıca yaşanacak doğal afetler ve bunun getireceği etkiler bir şehrin yerleşim planını değiştirebildiği gibi şehrin büyüme yönünü de değiştirebilir.

 Siyasi İstikrar

Siyasi istikrar projelerinin yapım sürecinde büyük bir faktör oluşturduğundan siyasi istikrarın yapacağı veya iptal edeceği projeler bu süreçte çok etkilidir. Ayrıca yaşanacak sınır problemleri ve bu sınırda yapılan birçok faaliyet bir arsanın değerini düşürebildiği gibi aynı zamanda yükseltebilir. Siyasi istikrarın getireceği ekonomik istikrar şehrin bazı bölgelerine havaalanları gibi büyük kompleks yapıların yapılmasına sebep olur. Bu da bir arsanın fiyatını bir gecede artacak etmenlerin arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here