Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler

Bankacılık ürünleri ile alınan borçların ödemesini yaparken kendi muhasebeniz üzerinden dengeleri iyi sağlayacak bir doğru ödeme planı yapılması gerekir. Bu plana uyulmadığı takdirde özellikle uzun dönem içerisinde maddi açıdan sıkıntılar içine girilmesi pek muhtemeldir. Bu muhtemel kişisel ekonomik krizin önüne geçilebilmesi için en doğru ödeme planı üzerinde durulmalıdır.

Kredi çekimi ve kredi kartları hayatınızın bir parçası olmuş durumda. Kredi çekerken belirlemeniz gereken en önemli şey gelir kaynağınızdır. Aile bireylerinden gelebilecek ek destek ya da maaşınızdaki artışlar gibi belirleyici nedenler olmalıdır.

Ödeme Planı İçin Doğru Adım

Kredi çekme işlemi oldukça basittir. Fakat geri ödemeler sizi yoracaksa biraz daha düşünülmelidir. Gelir düzeyinizi iyi değerlendirmelisiniz. Kredi kartları, kira, elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlarınızı yaklaşık olarak hesaplamalısınız. Sonrasında maaşınız dışında gelebilecek ek gelir varsa plana dâhil edilmelidir.

Kredi Ödemeleri Nasıl Ayarlanmalıdır?

Ödemeler her ay elinize geçecek olan net para üzerinden hesaplanmalıdır. Maaşınız üzerine gelebilecek 6 ayda bir prim uygulaması söz konusu ise kredi artışlarını da bu yönde düzenleyebilirsiniz. Sizi sarsmayacak düzenlemeler yaşamanızda nefes alacak alanlar yaratmanıza neden olur. İlk etapta düşük ödemelerle başlayıp sonrasında maaşınızla orantılı olacak şekilde artışa gidebilirsiniz.

Vade Farkı Geri Ödemeyi Etkiler Mi?

Uzun vadede kredi çekimleri aldığınız miktarın yarıdan fazlasını geri ödemenizi sağlayabilir. O dönemdeki faiz oranlarını dikkatle takip etmelisiniz. Kısa vade çekimlerde faiz oranları çok fazla etkilemez. Bunlara ek olarak kredi notunuz da önemlidir. 10 yıllık bir ödeme planınız var ise ilk taksitleri küçük miktarla ödemelisiniz. Sonrasında yapılandırma sürecine de girebilirsiniz. Eğer beklenemedik bir durum oluşursa banka yetkilisi ile yapılandırma süreçlerini değerlendirmelisiniz. Yeniden yapılandırma işlemlerinde de yaklaşık olarak 2000 TL civarında ek ücret alındığı da unutulmamalıdır.

Konut Kredisi İçin Uygun Faiz Oranı Nedir?

Sürekli değişen faiz oranları için uygun olma kavramı kişiye göre değişen göreceli bir durumdur. Fakat ortalama üzerinden bakıldığında genellikle %0,85 ile başlar. Örneğin; 150000 TL değerinde bir ev satın almak isterseniz 10 yıl vade ile aylık %1,01 faiz ile 2.162 TL ödemeniz oluşur. Aylık faiz oranları bankaya göre değişmektedir. En düşük %1,01 ila %1,35 arasında değişmektedir. Ödemeleriniz de 2.162 TL ila 2.531 TL arasında değişir. Bu değerler sabit tutar üzerinden hesaplandığından değişkenlik gösterecektir. Kredi almak istediğiniz bankanın geçmiş yıllara ait faiz tablosunu incelemelisiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir