Dolar mı yoksa Altın mı? Hangisi Daha Çok Kazandırır?

Günümüzde parası olan kişileri tatlı bir dert almış durumda. Sebebi ise bu parayı ne yapmalı da değerlendirmeli. Acaba neye yatırım yaparsam daha çok param olur gibi soruların cevabının arayışı. Güncel olarak yatırımlar parasının değerini koruma amaçlı olarak gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bu durumda vatandaş dolar mı yoksa altın mı almalıyım sorusunun cevabını arayış  içerisine çoktan girmiş.

Dolar mı Altın mı?

Bu soru aslında yeni sorulan bir husus değil. Bu iki kurunda fiyatları çıkmış olsa da düşmüş olsa da daima sorulan sorular arasındaki yerini koruyor. Tüketici kısa vadede yüksek oranlarda kazanç hayali peşinde. Bu durumda en mantıklı adım hemen alınıp satılabilen altına ve dolara bağlanma diyebiliriz. Bu durumda yapacakları şey ile ne kadar zaman sonra ne kadar para kazanacaklarının istatistiğini çıkarmak. Peki dolar mı yoksa altın mı almalı. Hangisi bizler için avantajlı olacak?

Uzun Vadede İkisi de Kazandırıyor.

Bu soruların tamamının cevabı aslında yatırım yapma düşüncesindeki kişilerde. Burada alacakları risk kazanç oranını yükseltebiliyor. Aynı zamanda düşürebilir de. Fakat tüketicinin altın ile dolar arasında kalmasının ana nedeni ikisinin de kişiye kazanç sağlayacağı. Bu durumda ikisi de değerini korumaya devam edecektir. Fakat hangisinin değeri daha iyi olur, hangisinde bir kademe daha çok kazanırım arayışı içerisine giriliyor. Bu iki enstrüman son 70-80 yılın en iyi yatırım araçları arasında olabilir. Zira altın yüzlerce yıldır en iyi yatırım aracı. Bunun en büyük nedeni ise güvenilirliliği. Çünkü yüzlerce yıldır kendisini haklı çıkarmış ve çıkarmaya devam ediyor. Uzun zamandan ziyade geçtiğimiz son on yıllık zaman dilimindeki altın fiyatları incelendiğinde altının kademe kademe artış gösterdiğini, uzun dönemde ise yatırımcısına oldukça iyi rakamlarda kazandırdığını görürsünüz. Bu durumda tüketici altın mı dolar mı sorusunun yanıtını altına doğru yatırımına kaydırarak cevap verebilir.Fakat bununla birlikte altın fiyatlarına yön veren dolar ise yine son 10 yıllık istatistiklerine bakıldığında yine önemli kazançlara neden olmuş. Bu durumda iki enstrüman arasında kalınabiliyor. Bu durumda tüketici en çok hangisi sorusunu soruyor olsa da elbette cevap vermek imkansız. Bu cevabın arayışı içerisinde iken ekonomi haberlerini takip edenlerin, internet makalelerini okuyanların ve yatırımcı aracıların günlük, aylık ve yıllık raporlarının incelenmesi söz konusu. Bu duruma eşlik eden yatırımcılardan olabilirsiniz. Bu durumda vereceğiniz cevap koca bir soru işaretinden ibaret oluyor. Yani altın mı dolar mı hangisinin daha çok kazandıracağını şimdiden tahmin etmeniz zor.

Uzun Vadede Altın

Tüketici olarak aylık belli miktarda yatırımınızı yada birikiminiz bulunuyorsa bu birikimlerinizi eski geleneksel yöntemler olan altın alımları ile yapabilirsiniz. Eskiden küçük rakamlara satılan çeyrek altının durumu ortada. Kişi eskiden aylık olarak bir küçük altın alabilme imkanlarına sahipken eriyen TL karşısında şimdilerde bunu almak mümkün değil. Zira bir asgari ücretlinin alacağı tutar aylık 5 gram ile sınırlı iken oluşan rakamlar ile geçinme zorluğu çekiliyor. Bu durumda ise birikim yapmak neredeyse imkansız. Bu durumda gerektiğinde bile tüketici altın alımında taksit yapan kredi kartları arayışı içerisinde. Sebebi ise taksitle altın alabilmek.

Yatırımın ana kaynağı ise elinde parası olan kişiler. Bu kişilerde mevcut birikimlerini çok daha yüksek tutarlara taşımak amacında.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir