Ana sayfa Banka Haberleri Düşen Faiz Oranlarının Yıllık Maliyetlere Etkisi Nedir?

Düşen Faiz Oranlarının Yıllık Maliyetlere Etkisi Nedir?

Konut kredisi için yapılacak müracaatlarda, plan yapılırken, belirleyici olan bazı faktörler vardır. Bunlar faiz oranları ve masraflarıdır. Müşterinin kredisinin onaylanması, müşterinin birikim kapasitesine ve sahip olmak istediği, almayı planladığı kredi tutarına bağlıdır. Bu açıdan finans planı yapmak ve ev sahibi olmak isteyen müşterilerin yatırım hayallerini gerçekleştirmek son derece kolaylaşmıştır.

Düşmekte olan faiz oranlarının, yıllık maliyetlere yansıması mortgage müracaatlarının, düşünülen ve hesaplanandan daha da önce yapılmasını sağlayabilir. Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer? Başlıklı yazımız ile faizler hakkında bilgi edinilebilir.

Bankaların sağladığı ödeme seçenekleri ve uygun faiz oranlarıyla müşteriler hayallerini süsleyen konutlara sahip olmak için geniş bir yelpaze sunar. Yapılacak olan bütçe ve finansman planları ile birlikte müşterilere gelecekteki hedeflerini saptamalarına imkan ve olanak sağlamaktadır.

Birikim Oranlarındaki Düşüşler

Düşmekte olan faiz oranları ile beraber, birikim oranlarında da düşüş yaşanmaktadır. Bir kaç sene içerisinde, müşterilerin almak istediği, talip olduğu konutların yüzde yirmi beş oranı kadar birikim yapılması gerekmekteydi. Fakat şimdi bu oranın, birikimlerin de düşmesiyle, yüzde yirmiye düştüğü gözlemlenmektedir. Müşteriler talip oldukları konutların sadece yüzde yirmilik tutarını biriktirdikleri takdirde – eğer kredi notları da yeterli seviyeye ulaştıysa – mortgage ile ev sahibi olma şansları vardır.

Konut Kredisindeki Faiz Oranları

Konut kredisi başvurusunda bulunan bireylerin tabi ki değerlendirilen en önemli noktası ne kadar birikim yaptıklarıdır fakat bir diğer önemli konu da kredilerin faiz oranlarıdır. Müşterinin aklında almayı planladığı bir konut var ise, yıllık maliyet hesaplaması yöntemine dayanarak tutarların hesaplamaları yapılabilmektedir. Bir diğer yandan da yeni konut satın alımı, ülke dışında ikamet etmesine karşın konut satın alma istekleri olan müşterilere oranla tabii ki farklılık gösterecektir. Yapılacak hesaplamalar, muhasebelerin de yardımıyla konut sahibi olmayı arzu eden müşteriler de doğru tutarları, birikimleri saptayabilme olanağına kavuşacaklardır.

Düşük Riskli Bir Yatırım: Mortgage

Konut kredisinden faydalanarak alınacak olan evin değeri her geçen yıl katlanacaktır. Bütün piyasayı kapsayan bu artış, müşterinin yaptığı yatırımın sürekli değer kazandığı gerçeğini değiştirmemektedir. Müşteriler geleceklerini güven altına almak istiyorlar ise tercih edecekleri ve araştıracakları bankalara giderek destek alabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here