Ana sayfa Ordan Burdan E-Okul Kayıt  Sorgulama 2020 – 2021 (Çocuğum Hangi Okula Kayıt Yapacak?)

E-Okul Kayıt  Sorgulama 2020 – 2021 (Çocuğum Hangi Okula Kayıt Yapacak?)

E-okul web tabanlı bir bilgi sistemidir. Öğrencilerin not durumları, devamsızlıkları, başarıları, ders programları, okuduğu kitaplar, proje bilgileri gibi pek çok bilgiye veliler okula gitmeden haberdar olmaktadır. Son zamanlarda nakil, kayıt gibi soruların cevapları da e-okul sisteminde yer almaktadır. Öğrencilerin okul hayatlarının başlangıcından mezuniyet durumlarına kadar tüm okul bilgileri bu sistemde bulunmaktadır.

Aynı zamanda sınav başvuru işlemleri de bu sistemde yapılır. Yeni okul döneminin yaklaşmasıyla birlikte 1. Sınıf ve 5. Sınıf öğrencilerin velileri, çocuklarının hangi okula gideceğini merak ediyorlar. Merak ettikleri bu sorunun cevabını e- okul sisteminden kayıt sorgulayarak öğrenecekler. 2020 – 2021 yılı eğitim – öğretim yılının yerleşim sonuçları e- okul sistemine işlenecektir.

Milli eğitim bakanlığı yeni okula başlayacak öğrencilerin ve 5. Sınıfa başlayacak öğrencilerin hangi okullara gideceğini belirliyor. Bu belirlemeyi ailelerin ikametgâh adresleri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Nakil durumu talep edilirse, bu durum istenilen okulun kontenjanına göre onaylanacaktır. Bu işlemler de e-okul sisteminde yapılabilir.

E-Okul Üzerinden Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Yeni okula başlayacak öğrenciler ya da kayıt değiştiren öğrenciler yeni okullarını, e-okul üzerinden öğrenirler. Sisteme giriş yapmak için 2 yol bulunmaktadır. E-okul mobil uygulaması indirilerek ya da internet tarayıcısı üzerinden sisteme girebilirsiniz. Veli bilgilendirme sistemine giriş seçilerek, güvenlik sayfası açılır. E-okul sistemine giriş yaparken bazı kimlik soruları sorulmaktadır. T.C. kimlik numarası, doğum yılı şeklinde sorular bulunabilir.

Aynı zamanda robot olmadığınızdan emin olmak için küçük bir soru ya da görseldeki bir yazıyı yazmanız istenebilir. Güvenlik için şart olan bu sorulara doğru yanıtlar verildikten sonra e-okul sistemine giriş yapılır. Tüm boş bölümler doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde giriş sağlanmaz. Bilgiler girildikten sonra giriş butonuna basılmalıdır.

İlk olarak sistemin ilk sayfası olan ana ekran bulunmaktadır. Sistemin sekmelerinde bulunan bilgiler kısmından, okul öğrenilir. Eğer ilk defe okula gidilecekse sadece T.C. kimlik numarası ve doğum yılı ile direk sistemden okul görünebilir. Ancak nakil durumu var ise okul numarası ile bakılmaktadır. Sistemde yazan okul, ikametgâh adresine göre belirlenecektir. Evinize yakın bir okul muhtemelen, kayıt olunan okuldur.

E-Okul Üzerinde Sorgulamanın Avantajları

Nakil durumlarını merak eden öğrenciler, ilk defa okula başlayacaklar ve ortaöğretime geçecek olan öğrenciler hangi okulla eğitim hayatlarına devam edeceklerini ya da başlayacaklarını E-Okul üzerinden öğrenecektirler. E-okul üzerinden giriş yaparak sonuçları öğrenmek oldukça basittir. Hızlı bir şekilde sisteme girip sonucu öğrenebilirsiniz.

İstenilirse nakil talebinde bile hızlı şekilde bulunulabilir. Güvenilir ve kolay olan bu sisteme oturduğunuz yerde giriş yapabilir. 5 dakika içerisinde sonucu öğrenebilirsiniz. Yakın okullar gidip kalabalıklara maruz kalmadan, müdür, müdür yardımcısı dolaşmadan kolay bir şekilde sorunun cevabı alınır. Bu yüzden e-okul üzerinden kontrol etmek daha pratik olacaktır.

Yeni eğitim öğretim yılında çocuğum hangi okula gidecek sorusunun cevabını Milli Eğitim Bakanlığının oluşturduğu e-okul üzerinden sorgulayarak öğrenebiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here