E-Sgk Şifre Al Yenileme Nasıl Yapılır?

E-sgk şifre alma işlemlerinde yapılmış olan düzenleme ile beraber e-sigorta kullanıcı kodları ve şifreler alınması nedeniyle yapılması gerekmekte olan başvurular,  SGK’ya, iş yeri bildirgesi hariç olarak herhangi bir belge verilmeden iş yeri bildirgesinin gönderilmesi esnasında iş yeri tescil ekranlarında bulunmakta olan ‘e-Sigorta Kullanıcısı Bilgileri’ bölümünün doldurulması ile yapılmakta olup, E-Bildirge aktivasyon işlemleriyse işverenler/yöneticiler/kullanıcılar ‘e-Sigorta Sözleşmesi’nin E-Devlet üzerinde yer alan kısımdan onaylanmasını otomatik şekilde yapabilmektedir.

SGK E-Bildirge Kullanıcı Kodu ve Şifresini Alabilmenin Esasları ve Usul Yolları

Bilinmekte olduğu gibi işverenler tarafınca SGK’ya yapılmakta olan yükümlülüklerin doğru şekilde uygulanması SGK’dan alınmakta olan e-Sigorta kullanıcı adı ve şifresi işlemleri ile uygulanmaktadır. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmenliği içerisinde yapılmakta olan yeni değişiklikle beraber olarak gerek yasal süresi içerisinde gerekse de yasal süre dışında yer verilmekte olan SGK’ya gönderilmesi gerekmekte olan iş yeri bildirgesine ilişkin bildirimlerin elektronik ortam üzerinden yapılması zorunlu bir hale gelmiştir.

Bu konuya paralel şekilde yapılmış olan düzenleme ile beraber e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi almak için yapılmakta olan başvurular, iş yeri bildirgesinin gönderilmesi esnasında iş yeri tescil ekranlarında bulunmakta olan ‘e-Sigorta Kullanıcısı Bilgileri’ bölümüne doldurulması ile birlikte yapılabilecek olup, e-Bildirge aktivasyon işlemlerinde ise işverenler/yöneticiler/kullanıcılar tarafınca ‘e-Sigorta  Sözleşmesi’nin e-Devlet sistemi üzerinden onaylanması dolayısıyla otomatik şekilde gerçekleşecektir.

Fakat, açıkca belirtilmiş olan işlemlerin e-Devlet aracılığı ile bu işlemin yapılması için tüzel özel iş yerleri yönü ile sisteme kaydı gerçekleştirilmiş olan tüm yöneticilerin adi ortaklık/iş ortağı iş yerleri yönü ile sisteme kaydedilmiş olan tüm işverenlerin/ortakların gerçek kişi olması suretiyle olup aksi yönde aktivasyon onayı işlemleri e-Bildirge hizmetleri içerisinde internet kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresiyle birlikte başvuru formu ve e-Sigorta sözleşmesinin doğru şekilde imzalanarak SGK’nın ilgili birimlerine verilmesiyle birlikte yapılmaya devam edecek bir işlemdir.

SGK İnternet Üzerinden Online Bir şekilde İŞ Yeri Tescil Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İş yeri tescil başvuru işlemlerinizi internet üzerinden online bir şekilde de yapmanız mümkündür. Fakat online şekilde başvuru yapabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş yeri tescili ve e-SGK işveren şifresi için gerekmekte olan belgeleri verme zorunluluğu ortadan kalkmamaktadır. Online bir şekilde tescil başvuru işlemlerini bitirdikten sonra en geç 7 gün içerisinde ilgili iş yeri tescili evraklarıyla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu belgelerle birlikte vermeniz gerekmektedir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir