EFT Hesaba Geçmeden İptal Edilir Mi?

Birçok kişi bankalardan alabilecek oldukları kredi kartları ve krediler; vadeli mevduat hesapları gibi işlemlerden dolayı çalışmaktadırlar. Yine birçok kişi de bankaları hızlı ve güvenli şekilde para iletimi sağlanması için kullanmakta ve tercih etmektedirler. EFT ve havale işlemleri, bankada parası olan ve para sirkülasyonu yüksek olan kişilerin sıklıkla kullanmayı tercih ettikleri bankacılık hizmetlerindendir. Fakat zaman zaman gönderilen paraların yanlış hesaplara aktarılması ile büyük sorunlar oluşabilmektedir. Yazının devamında, gönderilen EFT’ nin karşı hesaba geçmeden iptal edilmesinin mümkün olup olmadığı cevaplandırılmaktadır.

EFT İptal Edilir Mi?

Para transferi yöntemlerinden EFT kullanılarak başka hesaplar arasında para aktarımı geçerli saatler arasında çok kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir. Gönderilme işlemi yanlış hesap bildirimi, yanlış tutarda para gönderimi ve tutarda değişiklik yapılması, hatalı şubeye gönderilmesi, yanlış zamanda gönderilmiş olması gibi birçok şekilde gerçekleşmiş olabilir. İptal işleminin yapılıp yapılamayacağı ya da hangi koşullar altında yapılıp yapılamayacağı soru işareti olarak durmaktadır.

Şubelerden ve internet bankacılığından banka müşterilerinin paralarını kolaylıkla başka banka hesaplarına iletmelerini sağlayan bir para transferi yöntemidir. Banka şubelerinden, ATM’ lerden ve internet bankacılığından kolaylıkla gerçekleştirilebilen EFT işlemleri bazı durumlarda iptal edilmek zorunda olur.

EFT işlemleri farklı bankalar arasında gerçekleştirildiği için EFT’nin iptal edilmesinde birçok farklı değişken rol oynamaktadır; paranın gönderiliş günü ve saati gibi değişkenler, gönderilen paranın iptal edilmesi konusunda büyük önem taşımaktadır.

Yanlış EFT gönderilmesi sonucunda EFT’ nin hesaba aktarılması durumunda bu işlemleri iptal edilemez. EFT işlemine onay verildiği andan itibaren ilgili bankaya aktarım gerçekleştirilmiş olur. Yüksek tutarlı olan transferlerde ise işlemlerin gerçekleşmesinden ve bankadan para çıkmasından önce fon yönetim ekipleri tarafından onay verilmesi gerekmektedir. Fon yönetim ekipleri tarafından onay verilmesi ile paraların aktarılması ve bankadan bu paranın çıkması gerçekleşir. Yanlış gönderilmiş olan EFT’ nin iptali için zaman kaybetmeden paranın çıkacak olduğu bankanın fon yönetim birimi ile temasa geçilmesi ve işlemin iptal edilmesi talep edilmelidir. İlgili bankalar arasında yine EFT saatleri ile aynı saatlerde alışan haber mesajı iletilerek paranın iadesi istenir ve bu şekilde paraların yanlış hesaplara aktarılmasının önüne geçilir. Fakat gönderilmiş olan haber mesajının iletilmesinden önce paranın karşı hesaba aktarılması durumunda bu paralar kişilere hemen iade edilmez. Bu sefer karşı hesabın sahibi ile iletişime geçilmesi ve EFT işleminin iadesinin istenmesi gerekecektir. İlgili hesap sahiplerinin iyi niyetliyle birlikte verecek oldukları işlemin iptali talimatından sonra para gönderen kişiler de EFT işleminin iptaline ilişkin işlem başlatacaklardır ve paranın iadesi bu şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Okunmalı : Başka Bankadan Gönderilen EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT işlemlerinin bir saat aralığı bulunmaktadır ve bu saat aralıkları dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri sonrasında işlemler kolay bir şekilde iptal edilebilecektir. EFT saatlerine bakılacak olursa, paraların 16.30 ile 17.00’ a kadar EFT ile para gönderilmesi mümkün olmaktadır. Pazartesi gününden Cuma gününe kadar sabah 9.00’ dan akşam 16.30’ a kadar gerçekleştirilecek olan EFT işlemleri karşı hesaplara kısa süre içerisinde aktarılacaktır. Cuma günü 16.30’ dan sonra ve hafta sonu gerçekleştirilen EFT işlemlerinin iadesi daha kolay olurken hafta içi aktarılan paraların karşı hesaba geçme süresi çok kısa olduğu için bu işlemlerin iptali çoğu durumda mümkün olmamaktadır. EFT işlemlerini gerçekleştirirken ödenen masraflar, paraların iadesi sırasında da kişilere fatura edilmektedir.

Yanlış bir EFT işlemi gerçekleştirdikten sonra zaman kaybetmeden gönderen banka ve alıcı banka ile temasa geçilmeli ve işlemin yanlış olarak gerçekleştirildiği ve iade işlemlerinin başlatılmasının istendiği belirtilmelidir. Yukarıda açıklandığı gibi EFT gönderim zamanı, yanlış yapılan EFT işlemleri için hayati önem taşımaktadır. Gönderimin EFT günleri ve saatleri dışında gerçekleştirilmesi ile gönderen kişilerin bu işlemleri iptal etmeleri mümkün olmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir