Eft Ne Zaman Hesaba Geçer? (EFT Saatleri)

Para gönderimine konu olan EFT Merkez Bankası onayına ihtiyaç duyduğu için mesai günleri yapılabilen bir işlem. Bu anlamda sabah mesainin başlaması ile bitişi arasında EFT talimatları gerçekleştirilirken mesai sonrası verilen talimatlar ilk mesai saatinin başlaması ile gerçekleştiriliyor.

Farklı bankalar arasında yapılan para aktarma işlemi EFT olarak adlandırılmaktadır. Genellikle belli bir ücret karşılığı yapılmakla beraber, çeşitli bankaların bazı müşterilerine özel olarak sunduğu ücretsiz EFT imkânları da bulunmaktadır.

Anında EFT İşlemleri Ne Zaman Gerçekleşir?

Eğer mesai saatleri içerisinde EFT işlemini gerçekleştiriyorsanız, işlem hemen gerçekleşmektedir. Kimi zaman bankaların işlem havuzları arasında 5-10 dakika kadar kısa süreler geçebilir. Daha fazla zaman geçiyorsa; para aktarımı yapacağınız kişinin hesap bilgilerini yanlış yapma durumu söz konusu olup, bankanızın müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz.  Ayrıca EFT Sorgulama imkanları da bulunmaktadır.

Mesai Saatleri Dışında EFT İşlemleri Ne Zaman Gerçekleşir?

Mesai saatleri EFT işlemleri gerçekleşmemekte olup, ilk mesai gününde işleme alınacaktır. Bankaların büyük bölümü, mesainin başlamasının hemen ardından EFT işlemini gerçekleştirir. 09.00-16:30 saatleri arasında çoğu zaman işlem tamamlanmış olsa da bazı bankaların farklı politikaları olduğunu bilmelisiniz. Örneğin; HSBC bankası mesai saatleri dışında EFT verildiği takdirde, mesai günü saat 09:00 – 09.30  arasında işlemi gerçekleştirmektedir. Kullandığınız bankada böyle bir uygulama olup olmadığını öğrenebilir ve mevcutsa, EFT talimatı vermek yerine, mesai saatleri içerisinde aktarımı yapabilirsiniz.

Yarım Gün Mesai Olduğunda EFT İşlemleri Ne Zaman Gerçekleşir?

Yarım gün mesai oldu zamanlarda EFT saatleri bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle saat 09.00- 16:30 arasında değişmektedir. İşiniz acil ise; öncesinde bankanızla iletişime geçmek ve gerekirse bankaların ATM lerini kullanmak doğru olabilir.

Hakkında Turan Aydın

1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde çalışan Turan AYDIN, Ekonomi, kredi ve finansal açıdan sorunlar ile ilgili araştırmalar yapıyor. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema Kameramanlığı eğitimi gördü. Resmi kurum ve kuruluşlardan gördüğü eğitimlere istinaden almış olduğu onlarca sertifikaya sahiptir.

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir