Ana sayfa Konut Kredileri En Uygun Konut Kredisi Taksiti Ne Kadar?

En Uygun Konut Kredisi Taksiti Ne Kadar?

Almak istediğiniz konutun bedeli, peşinatınız, konut kredi faizleri, aylık geliriniz sizin en uygun konut kredisi taksitinizi belirleyen başlıca ana hususları oluşturuyor. Bu hususların belli olması ile en uygun konut kredisi taksitini bulma imkanları bulunuyor. 

Bankaların en yüksek tutarda kullandırdığı kredi türü konut kredileridir. Haliyle konut kredilerindeki aylık ödemeler de buna bağlı olarak fazla oluyor. Konut kredilerindeki ortalama taksitler aylık olarak 2000 TL civarlarında seyrediyor. Ancak son zamanlarda vade sayılarının 360 aya kadar yükseltilmesi, konut kredilerinin aylık ödemelerini de bir miktar aşağılara çekmiştir. Bu durum bankaların konut kredisi kullandırma konusundaki yoğun teşviklerinden kaynaklanıyor. Vade sayılarının artması ile birlikte en düşük konut kredisi taksiti de aylık 1000 TL seviyelerine kadar düşmüştür. Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer başlıklı yazımız ile önümüzdeki süreçte faizlerin nasıl bir tavır takınacağına kendiniz karar verebilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları her zaman devlet kontrolü altında tutulur. Ödemelerin oldukça uzun yıllar sürmesi, faiz oranlarını da diğer kredi türlerine göre daha aşağıya çeker. Konut kredilerindeki faiz oranları %1,21 ile %1,50 seviyeleri arasında seyreder. Burada faizlerdeki düşüş ve yükselişler belirli dönemlerde devlet kontrolünde gerçekleşir. Özellikle devlet bankaları hiçbir şekilde rastgele faizlerde oynama yapamıyor. Son yıllara bakıldığı zaman konut kredisi faizlerinde az da olsa bir düşüş yaşanmıştır. Bu durum elbette kişileri konut kredisine teşvik etmek amacıyla gerçekleşmiştir.

Konut Kredilerinde Kaç Ay Vade Yapılır?

Konut kredilerinde uygulanan vade sayısı geri ödeme bakımından son derece önemlidir. Aylık ödenecek tutarları düşürmek için bankalar son zamanlarda vade sayısını oldukça yükseltmiştir. 240 aya kadar vade yapan bankalar, son yıllarda vade sayısını 360 aya kadar çıkarmıştır. Konut kredilerindeki en ideal vade sayısı her zaman 120 aydır. Böylece kredinin geri ödemesi 10 yıl içerisinde bitmiş olacaktır. Ancak gelir durumunuz aylık ödemeleri karşılayamaz durumda ise vade sayısını uzun tutmanız sizin için faydalı olacaktır. Burada vade sayısının artması, faizlerin de daha fazla olması anlamına gelecektir.

Konut Kredisi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Konut kredisi başvurularında kişilerin öncelikle nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve kredi başvuru formlarını hazır tutmaları gerekiyor. Satın alınacak evin sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisini de yanınızda hazır bulundurmayı unutmayın. Şubeden başvuru yaptığınız zaman satın alınacak eve ait olan tapunun fotokopisini de bankanız sizden isteyecektir.

En Uygun Mortgage Kredisi

Mortgage kredisi, kişilerin hayatını bütünüyle etkileyen ve farklı bir yol açan kredi başvurusu olarak bilinir. Bu açıdan Mortgage kredilerine başvuru yapmadan önce en doğru şekilde hazırlanmak ve doğru bir piyasa araştırması yapmak gerekiyor. Mortgage kredilerinde faiz oranları ve dosya masrafları gibi ücretler çok daha fazla olduğu için, bankaların sunduğu seçenekler son derece önemlidir. Sizler için en avantajlı seçeneği sunan banka ile çalışmanız, konut kredilerinin geri ödemesinin sorunsuz olmasını sağlar.

Mortgage Faizleri Ne Kadar? 

Mortgage kredilerinin sizler için uygun seviyelerde olabilmesi için öncelikle faiz oranlarının düşük seviyelerde olması gerekiyor. Konut kredilerinde uygulanan bu faizler, vade sayısını göre %1,09 ile %1,20 arasında değişebiliyor. Vade sayılarına göre sizlere en düşük faizi sunan banka her zaman avantajlı olur. Zira konut kredileri miktar olarak çok yüksek olduğu için, ana paraya eklenen faizler de fazla oluyor. Bu açıdan faiz oranlarının düşük seviyelerde olması sizlere her zaman fayda sağlar.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Bankalar her ev için bir Mortgage kredisi hazırlamaz. Satın almak istediğiniz evin öncelikle değeri belirlenir ve buna göre kredi verilir. Gelen raporlarda evin değersiz olduğu saptanmışsa, hiçbir şekilde krediniz onaylanmaz. İşte bu değer biçme işini yapan şirketlere, ekspertiz şirketi adını veriyoruz. Bankalar bu şirketlerle ortaklaşa çalışır ve eviniz hakkında bazı kanaatlere varır. Adrese gelen bu eksperlerin gerekli tüm ücretleri kişilerden alınır. 300 TL seviyesine kadar çıkan eksper ücretleri, bankadan bankaya göre oynama gösterebiliyor. Başvurudan önce bankanızdan ekspertiz ücretleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bu sayede ödediğiniz toplam masraf daha düşük olacaktır.

Konut Kredisi Hayat Sigortası Fiyatları

Bir Mortgage kredisinin sizler için avantajlı olabilmesi için, bunu her anlamda sağlıyor olması gerekir. Birçok bankanın konut kredilerinde zorunlu tuttuğu hayat sigortası, yıllık olarak 400-500 TL ödemenizi ister. Bu tutar bankalardan yıllık olarak hayat sigortası bedeli olarak tahsil edilir. Burada önceliğiniz hayat sigortası şartı taşımayan bankalar olsun. Bu sayede yıllık büyük bir ücreti ödemekten de kurtulmuş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here