Eşi vefat etmiş kadınlara Yönelik Nakit Yardımı (Dul Maaşı)

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı 1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kapsamda hak sahibi kişilere 250,00 TL olmak üzere iki ayda bir düzenli nakdi ödeme yapılıyor. Bu yardım kapsamında yapılan ödemelerin aralıkları ve artış miktarları Başbakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfınca belirleniyor.

Başvuru şahsın eşi vefat eden kadının kendisi veya zaruret halinde kendisi adına (ilgili belgeler hak sahibi tarafından doldurulduktan sonra) 18 yaş üzerindeki herhangi bir yakını tarafından bağlı bulunduğunuz ilçeniz Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına yapılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yapılan araştırmalarda SGK, Sosyal güvencesi  tespit edilenlerin  bu yardım başvurusu reddedilir.

Başvuru Şartları

  1. Son resmi nikahlı eşi vefat etmiş, halihazırda evli olmayan, kendisi ya da içinde bulunduğu hanedeki  herhangi  bir kişi kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan, fakir ve muhtaç durumda olduğu  tespit edilen kadınlar bu yardımdan faydalandırılır.
  2. Yardıma başvurmak isteyende yaş şartı aranmaz.
  3. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 364 ve devamı maddelerinde ifade edilen nafaka yükümlülüğü şartı aranmaz.
  4. Eşi vefat eden kadın eşinin ölümünden önce eşiyle resmi olarak boşandıysa bu yardımdan faydalanamaz.
  5. Kocası ile boşanma davası devam ederken koca vefat etmişse kadın bu yardımdan faydalanabilir.
  6. Yardım başvurusunda bulunan kadın çocuklarından ayrı yaşıyorsa ve sadece sağlık güvencelerinden yararlanıyorsa SYDV tarafından muhtaç kabul edilmesi kaydıyla yardım alabilir.
  7. Hükümlü ve tutuklu olan kadınlar iaşeve ibate giderleri  (yeme, içme ve barınma giderleri) 1721 Sayılı Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkındaki Kanun kapsamında karşılandığından bu yardımdan faydalanamazlar.

Yapılacak  yardım SYDV tarafından onaylanmasıyla başlar ve içinde bulunulan ay dahil olmak üzere hesaplanır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir