Gelire Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kişilere aylık düzenli ve resmi olarak belgelendirilebilen gelire göre kredi kartı limiti tahsis ediliyor. Bankaların müşterilerine, günlük alışverişlerini yaparken ve yüksek tutarlı ihtiyaçlarını giderirken kredili alışveriş yapmaları için sunduğu finansman araçlarına kredi kartı denir. Kredi kartları kullanıcıları kredi kartlarını kullanırken en çok, tek seferde peşin ödeme ile satın alamayacak oldukları ürün ve hizmetleri satın alırken kartların faydasını görürler. Bankalarının ve hizmet, ürün satın aldıkları kurumun imkan verdiği kadar taksit yapılması ile kişilerin aylık bütçeleri sarsılmadan ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Alışverişlerde kredi kartlarının kullanılması ile alıveriş puanı kazanılırken diğer taraftan da yüklü miktarda nakit para taşınması gibi gereklilikler ortadan kaldırılmaktadır.

Kredi kartları, ihtiyaçların karşılanması için bilinçli bir şekilde kullanılırsa kart sahiplerine büyük kolaylıklar sunmaktadır. Faizsiz anında kredi kullanırmış gibi alışverişlerde finansman aracı olarak kullanılması, ödeme gününde dönem borcunun tam şekilde ödenmesine bağlıdır. Dönem borcunun eksiksiz şekilde ödenmesi durumunda kredi kartlarına herhangi bir faiz uygulanmamaktadır ancak kişilerin harcamalarını fazla kaçırmaları ve bunun sonucunda da borçlarını ödeyemeyecek, hatta asgari tutardaki borçları bile ödeyemez hale gelmeleri ile kredi kartlarına faiz uygulanmaya başlar. Bankalar da müşterilerinin kendi keselerine göre kredi kartı kullanmaları için kişilerin aylık olarak düzenli şekilde aldıkları gelirlere paralel olarak kredi kartlarına limit koymaktadırlar.

Kredi kartı kullanımı sırasında borç para kullandığının farkında olmayan ve hiç geri ödemeyecekmiş gibi alışveriş yapmaya devam eden kişilere sınırlama getirmek için kredi kartlarının limitleri, kişilerin maaşlarına göre belirlenir. Yazının devamında maaş ve kredi kartı limiti arasında nasıl bir orantı olduğu ve diğer detaylar hakkında bilgi aktarılacaktır.

Müşteri Maaşı Neden Önemlidir?

Bankaya kredi kartı almak için giden kişilere banka tarafından hizmet verilmesi için kişiler öncelikli olarak incelemeye alınır. İnceleme sırasında kişilerin kredi notları, sigortalılık durumları ve düzenli gelirleri gibi değişkenlere bakılır ve bu incelemeler sonunda hizmet verilecek mi verilmeyecek mi ya da ne oranda hizmet verilecek gibi sonuçlara ulaşılır.

Bir bankadan ilk defa kredi alacak olan kişilere banka tarafından sağlana kredi kartının limiti 1000 TL ile 1500 TL arasında olacaktır. Kredi kartının düzenli olarak kullanılması, dönem borcunun düzenli şekilde ödenmesi ve limitinin doldurulmaması gibi unsurlara dikkat edilmesinden bir süre sonra bankalar, kart sahibinin de onayını alarak kredi kartının limitini arttıracaklardır.

Daha öncesinden kredi kartı kullanan ve kredi skoru da iyi durumda olan kişiler, bankaya kredi kartı başvurusunda bulundukları zaman bankalar, kişilerin mevcut borçluluk durumlarına ve aylık düzenli gelirlerine bakacaklardır. Oluşturulacak olan yeni kredi kartının limiti kişilerin düzenli gelirlerinin 4 katına kadar çıkartılabilecektir. Yani 2500 TL düzenli bir gelire sahip olan kişiler, bankalardan 10 bin TL limitli bir kredi kartı alabilecektir.

Yeni ve ilk defa kredi kartı kullanan kişiler, kredi kartlarını aldıktan 1 yıl sonra kredi kartlarının limitinin arttırılması için bankaya başvuruda bulunabileceklerdir. Bankaya yapılacak olan başvurudan sonra kişilerin kredi kartlarının limiti, kart sahibinin düzenli gelirinin 4 katına kadar çıkartılacaktır.

Diğer Değişkenler

Kredi kartı alan ve limit artırım talimatında bulunan kişilerin mevcut borçluluk durumları da incelenmektedir. Borç yükü fazla olan kişilerin yapmış olduğu kredi kartı limit artırım talebi genellikle onay almamaktadır. Kişilerin diğer bankacılık hizmetlerinde ve diğer kredi kartı kullanımlarında ne kadar düzenli oldukları da kredi kartı limitinin belirlenmesi sırasında büyük önem taşımaktadır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun tutmuş olduğu verilerle oluşturulan kredi notu, kişilerin finansal düzenleri hakkında bankalara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Kredi notu düşük olan banka müşterilerinin alacak oldukları kredi kartlarının limiti kişilerin gelirlerinin direkt olarak 4 katı olacak şekilde hazırlanmaz, bunun yerine bankanın onay verdiği derecede limitlerde kredi kartı hazırlanır ya da kişilerin kredi notu riskli durumdaysa kredi kartı verilmemesi bile mümkün olmaktadır.

Kredi notu yüksek olan banka müşterilerinin alacak oldukları kredi kartlarının limiti de kişilerin gelirlerinin 4 katına kadar çıkartılabilecektir.

Maaşa göre kişilerin kredi kartı limitinin belirlenmesi, kişilerin gelirlerinden çok daha büyük borçlar altında kalmalarının önüne geçmektedir. Kart sahibi kişi, kimi zaman kredi katını kullanırken borç kredi kullandığının farkına varamamakta ve ödeme süresinde de büyük zorluklar çekmektedir. Bu gibi başka nedenlerle de bankaların kredi kartına, kart sahibinin gelirine göre limit belirlemesi, daha sonra oluşabilecek olan büyük sorunların daha baştan önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir