Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

 Girişimci kişiler, tasarladıkları projeleri hayata geçirmek ve küçük ölçekli bir işletme kurmak, kendi işlerinin patronu olmak ve kendileri için çalışmak istiyorlarsa KOSGEB’ in sunmakta olduğu kredi ve hibe desteklerinden, yani girişimcilik kredilerinden ve geri ödemesiz kredilerden faydalanabilirler. Yazının devamında, KOSGEB girişimcilik kredilerinden faydalanmak isteyen kişilerin bu krediler için nasıl başvuruda bulunabilecek oldukları adım adım anlatılacaktır.

KOSGEB hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; girişimci kişilere kendi işlerini kurmalarında çeşitli finansmanlar sağlayan kuruluştur. KOSGEB’ in yürütmekte olduğu girişimcilik destek programları ile 50 bin TL’ ye varan geri ödemesiz, hibe kredilerinden faydalanılabilmektedir. İşletmenin kuruluşundan sonraki 1 yıl boyunca kuruluş desteği olarak ofis malzemeleri, 12 aylık işletme giderleri gibi destekler de sağlanmaktadır. KOSGEB’ in çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse, girişimci kişiler KOSGEB tarafından onaylanmış projelerini hayata geçirirler ve işletmelerini kurarken oluşan her türlü gideri faturalayarak kendi bütçelerinden karşılarlar. Faturalandırılmış ve gereksiz olmayan giderler, KOSGEB tarafından kazanılan hibe ya da kredi kapsamında ödenecektir.

50 bin TL’ ye kadar hibe desteklerinden faydalanılabileceği gibi 100 bin TL’ ye kadar olan faizsiz kredilerden de faydalanılabilmektedir. Aşağıda 5 adımda nasıl KOSGEB desteklerinden ve kredilerinden faydalanılabilecek olduğu aktarılmaktadır.

1-   Uygulamalı Girişimcilik Kursları

KOSGEB, yeni iş kuracak ve girişimcilik faaliyetlerinde bulunacak kişilere kredi ve hibe desteği sağlamaktadır fakat her baştan sağma projeye de finansman sağlamayacaktır. Girişimci kişilerin bilinçli bir şekilde girişim projelerini hazırlamaları ve uygulama aşamasında da bilinçli şekilde düzenlemelerini ve harcamalarını yapmaları için öncelikli olarak girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. 70 saat kadar süren girişimcilik eğitimleri kişilerin bulundukları ildeki KOSGEB merkezleri, belediyeler, üniversiteler tarafından sunulabilmektedir. Kursların tarihlerini ve detaylarını öğrenmek için KOSGEB’ in resmi sitesi ziyaret edilebilir.

Üniversite yıllarında 56 saate kadar girişimcilik dersi almış olan kişilerin bunu KOSGEB’ e kanıtlamaları halinde, yeniden girişimcilik eğitimi almalarına gerek kalmayacaktır.

2-   İş Planının Hazırlanması

Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan ve girişimcilik sertifikalarını alan girişimciler, uygulamaya koyacak oldukları girişimcilik fikirlerini bir proje haline getirirler. Girişim projesinde gerçekleştirilecek olan girişim hakkında standart bir iş planı oluşturulmalı ve faaliyetler hakkında detaylı bilgi verilmelidir. İnternetten ulaşılabilecek olan iş planı örnekleri ve hazırlama kılavuzları dikkate alınarak ya da daha önce bir proje hazırlamış herhangi birinden yardım alarak projelerin hazırlanması daha iyi olacaktır çünkü KOSGEB’ ten destek alabilmek için sağlam bir iş planının hazırlanması gerekmektedir.

3-   Destek Başvuru Süreci

İş planının hazırlanmasından sonra destek alabilmek için KOSGEB’ e başvuruda bulunmak gerekmektedir. Destek başvuruları yapıldıktan sonra KOSGEB birimleri, kişilerin başvurularını şekil, belge, bilgi gibi yönlerden incelemeye alırlar ve bu incelemelerde kurul, projelerin katma değerinin yüksek olması, kullanılabilecek olan teknolojiler, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik gibi faktörlere özellikle dikkat etmektedir.

Kurulun başvuruları incelemesi sonrasında başvurular onaylanabilir, yeniden düzenlenmesi istenebilir ya da reddedilebilir. Kurulun bu kararları vermesi, hazırlanmış olan projenin eksiksiz olmasına bağlıdır.

4-   Veri Tabanına Kayıt

KOSGEB başvurusundan sonra inceleme kurulunun projeyi kabul etmesi durumunda girişimcilerin kredi ya da hibe başvuruları kabul edilmiş olacaktır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler bu aşamada da KOSGEB veri tabanına kayıtlarını oluştururlar.

KOSGEB’ in resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilecek olan e-Kobi sistemi aracılığıyla veri tabanında kullanılacak olan kullanıcı adı ve parola edinilir. Edinilen kullanıcı adı ve parola kullanılarak sisteme giriş yapılır ve sonrasında kişilerin KOBİ beyannamesini doldurmaları gerekir.

5-   Sonuç Olarak

Yukarıda aktarılan girişimcilik eğitimi, iş planı hazırlama, başvuru süreci, veri tabanına kayıt süreçlerini tamamlamış olan girişimciler, KOSGEB desteklerinden ve kredilerinden faydalanabileceklerdir.

Eskiden 30 bin TL hibe desteği ve 70 bin TL’ de faizsiz kredi desteği sağlanmaktaydı fakat yapılan yeni düzenlemelerden sonra bu limitler daha yukarı doğru çekildi. Düzenlemelerin gerçekleştirilmesinden sonra hibe desteklerinin limiti 50 bin TL, faizsiz kredi desteklerinin limiti de 100 bin TL’ ye kadar çıkartılmış oldu.

Kurulum döneminde makine, teçhizat ve diğer benzeri giderler için 18 bin TL destek

İşletme giderleri için 30 bin TL olmak üzere 50 bin TL ye kadar geri ödemesiz hibe desteği

100 bin TL’ ye kadar da faizsiz kredi desteklerinden faydalanılabilmektedir. Bu desteklerden faydalanmak isteyen girişimciler de öncelikli olarak yukarıda aktarılan ilk 4 aşamayı gerçekleştirmiş olmalıdırlar.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir