Hasat Zamanı Ödemeli Tarım Kredisi Veren Bankalar

Tarım hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve vatandaşların destekleme politikaları bünyesinde faydalandıkları yılda bir kez ödendiği için hasat zamanı ödenmesi öngörülen yardım amaçlı öngörülen finans desteği projeleridir. Çeşitli bankalar aracılığı ile verilen tarım kredileri, çiftilerin ve köyde geçimini topraktan ve hayvan gücünden kazananlar için umut verici ve sevindiren bir destek hareket projesidir. Ödeme planları müşteri talepleri doğrultusunda planlanmış olup; toplum ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda finansal kaynaklar ile harekete geçirilmiştir. Bankaların son derece hassas ve sağduyulu yaklaştıkları fırsat ve ödeme kolaylığı ile esnek bir tarım kredisi alma ve hasat dönemi kredi ödeme aşamaları süreci tayin edilmiştir. Diğer ödeme planlarından farkı 1 defaya mahsus olması ve gelecek yılın aynı ayında ödenecek olmasıdır.

Kredi Olanaklarından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Hasat zamanı ödemeli tarım kredisi veren bankalar: Tüketiciler Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk bank, Vakıflar Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, QNB Finans bank, Şeker bank, Akbank, Yapı Ve Kredi Bankası gibi bankalarca hasat dönemi tarım kredisi desteği sunulmaktadır. Küçük prosedürler ve belge katılım şart beyannamesi ile kısa sürede kredi olanaklarından faydalanılabilir bir finansal durum eşiği oluşturmuştur. Hasat zamanı ödenen tarım kredi olanaklarından faydalanma şartları ise:

  • Vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az 12 ay sigorta olanaklarından yararlanmış olmak ve prim ödemesi yapmış olmak
  • En az 3 aydır sigortalı olmak ve sigorta ödeneğinin başlatılmış olması
  • Taşınmaz mal güvencesi verilmesi ve ipotek ettirilmesi bakımından icazet verilmesi(ipotek ettirilmesi)
  • Kredi taksit ödemesi yapabilir düzeyde gelir sağladığını ispat etmek
  • Kooperatif, Çiftçi kayıt sistemi vs. kayıt belgelerine sahip olmak

İlgili şartlara binaen hasat zamanı tarım kredisi ödemesinden faydalanmak isteyen tüm vatandaşlar gerekli şartları sağlaması durumunda en yakın banka şubesine giderek başvuru işlemlerini başlatabilmektedirler. Başvuruların sonuçlanması 1-3 iş gününü bulmaktadır. Gerekli belgelerin ibraz edilmesi ile 2 iş günü içerisinde kredi tahsisi edilmektedir.

Tarım Kredisi

Kredi ödeme limitleri ve banka tahsis işlemleri titizlikle ve etkin bir görev dağılımı ile gerçekleştirilmektedir. Destek projesi bu kapsamda iletişim güvenilirliğine ve hasat zamanı ödenene tarım kredisi plan ve mevzuatına dair bilgiler titizlikle verilmektedir. Sosyal politika güvencesi ve mali imkânları doğrultusunda her vatandaş mutlaka bu kredi olanaklarından faydalanmalı, reklam ve marka kaygılarına aldırış etmeden bankaları ve kredi seçeneklerini mutlaka takip etmelidirler. Finansal araçların ve devlet hizmet geleneğinin bir parçası olan piyasa kontrolü ve likidite hacmi bankaların verdiği kredi ve limitlerini de etkilemektedir.  Yılda 1 kez ödemeli dahi olsa hasat zamanı ödenen tarım kredileri rekabet içinde yol alan banka limit ve ödemeleri dâhilinde araştırılmalı en makul seçenekleri sunan finans desteği seçilmelidir. Hasat dönemi ödenmesi aslında çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan hizmet erbabını korumaktadır. Bu yönüyle yapılan hizmet ödemeleri hem çiftçiyi sevindirecek; hem banka sıcak para fon akışını sağlayacaktır. Hasat zamanı ödenen tarım kredileri her zaman üreticiyi koruma altına alan istisnai uygulamalardır. Farklı kılan tarafı ürün zenginliği ve piyasada kolayca satış hacmine giriş yapması, alıcı seçeneklerini çoğaltması makro ölçekte bankalara ve  tüketici dengesi olan  atıl kapasitelere, topluma geniş alan yaratmak ve toplumun  hizmetlerden sınırsızca faydalanmasını  sağlamaktır. Piyasa ekonomiler finansal her araca hizmet etmektedir. Özellikle tarım ve hayvancılık ülke milli geliri açısından etkin bir maliye rezervini oluşturmaktadır. Tüketici toplumlarında piyasaya üretim haznesini dâhil etmek;  para piyasaları için sıcak bir gelir grafiği çizecektir. Sağa sapan ve gelir paradoksunu ileriye doğru akıtan ekonomiler, çiftçi ve hayvancılık ile uğraşan hizmet erbabını piyasaya sürecek; böylece bankalar kâr marjını koruyarak yüksek bir hacim elde edeceklerdir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kripto Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 3 Terim

Kripto paraya yatırım yapacaksanız bazı terimlere hakim olarak karşılaşacağınız riskleri en aza indirebilirsiniz. Özellikle analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir