İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Sigortanın Önem Derecesi

Krediyi kullanan kişinin yaşı ve kredi tutarı ile vadesine göre hesaplanan ihtiyaç kredisi hayat sigortası bir çok kesimin yaptırmak istemediği bir sigorta poliçesi. Ancak bu poliçenin faydalarının da bilinmesi gerekir ki burada en fazla insan hayatında neredeyse bir kez başına gelebilecek bir husus. İhtiyaç kredisi başvurusunda sigortanın önemi kullanıcı ve tahsis eden açısından bakılarak açıklanması gereken bir husus.

Finans Kuruluşları Açısından Hayat sigortasının Önemi

Krediyi sağlayan finans kuruluşu ortağı konumunda bulunan sigorta şirketi aracılığıyla vermiş olduğu krediyi sigortalatmak ister. Bunun iki nedeni vardır. Kişinin hayatı son bulduğu zaman kredinin karşılanabilmesi diğeri ise kredi pazarlama esnasında sigorta şirketinin para kazanma arzusudur. Burada her türlü sigorta şirketi kazanç içerisindedir. Bu nedenle bankalar kişilere kredi pazarlarken hayat sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı faiz unsuru sunar. Burada sunulan faiz tutarı ile sigortasız alınması halinde ödenen faiz miktarı sayesinde kişinin sigortaya ödeyeceği miktarı da yine kazanmış olur. Yapılan kredi hayat sigortası ise kişiden peşin alınır. Sigortasız da ise bu vadelere bölünür.

Krediyi Alan Kişi Açısından Sigortanın Önemi

Kredi ihtiyacı olan kişi alacağı kredi tutarına bağlı olarak vadesi ve kişisel durumu itibariyle hesaplanan hayat sigortası yaptırma yada yaptırmama konusunda serbesttir. Burada finans kuruluşlara kişilerden sigorta yapılmasını zorunlu kılıyor olsa da aslında yasal olarak böyle bir zorunluluk yoktur. Burada tamamen kişinin tercihine göre hareket söz konusudur. Ancak kişi yaptırdığı hayat sigortası poliçesine göre kredisinin ödemesi devam ederken hayatı son bulması halinde sigortası olmadığı takdirde bu kredinin ödemelerinin mirasçılar tarafından yapılması istenir. Burada reddi miras söz konusu edilebilir. Ancak bu durumda kişiden mallara da sahip olunamaz. Bu nedenle mirasçıların kredi taksitlerini ödememesi açısından sigorta yaptırılması halinde kalan kredi tutarı poliçe tarafından karşılanır.

Alınan yüklü kredi tutarları için bir defalığına peşin olarak ödenen ihtiyaç kredisi hayat sigortasının önemi kredinin ödenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Hakkında Turan Aydın

1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde çalışan Turan AYDIN, Ekonomi, kredi ve finansal açıdan sorunlar ile ilgili araştırmalar yapıyor. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema Kameramanlığı eğitimi gördü. Resmi kurum ve kuruluşlardan gördüğü eğitimlere istinaden almış olduğu onlarca sertifikaya sahiptir.

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir