Ana sayfa Bankalar İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Kredi başvurusunun reddedilmesinin birkaç nedeni olur. Burada alım için önünüze birden fazla kriter çıkmaktadır. Aylık gelirinizin olması ve kredi notunuzun yüksek olması ilk aşamada gelse de aynı zamanda bankalardan yasal takip başlatılmamış olması da önemli. Kredi notu düşük olan kişiler kredi alımı yapamadığından bankalar bu kişilere farklı bir seçenek daha sunar. Bu da ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusudur.

Taşınmaz Mallara konulan İpotekle Kredi

Kişi üzerine kayıtlı olan arsa, ev, dükkan gibi taşınmaz mal varlıklarını bankaya ipotek ettirek belli oranlarda kredi alabilir. Bu kredinin alımı için bankaya başvuru yapmanız halinde banka bir ekspertiz görevlendiririr ve ilgili taşınmazın bedeli belirlenir. Bu bedelin üzerinden bankalar kredi tahsisine gider. Genel olarak bankaların verdiği kredi oranı belirlenen tutarın % 60 seviyelerindedir. Bu seviye ile taşınmazınızın üzerine banka ipotek koyar ve size kredi tahsisi yapmış olur.

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu tüm bankalara yapılabilir. Ancak her bankanın onay vermesini beklemek yanlış olur. Burada kabul görmesi adına banka başka taleplerde daha bulunabilir. Örneğin ek ipotek şehri yada kefil ile kefiller talep edilebilir. Bu durumun karşılanması halinde kredi verir. Genel olarak bakıldığında zaten kefil olması, kefilin kredi şartlarını taşıyor olması ile de kredi alınabilir. Ancak bu alım kefilin gelirine oranla daha az tutarlarda olması gerekebilir. Ancak taşınmaz mallara konulan ipotekler ile daha üst tutarda kredi alımı mümkün olur. Bu nedenle kişinin geliri krediyi almaya yetmediği tutarlarda da kişiler ipotek söz konusu ederek daha yukarı limitlerden alım yapma talebinde bulunabilir.

İpotekli Kredide Bankalar Araştırılmalı

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu banka şubelerinden yapılan bir işlem. Bu ürüne başvuru da internet ve dijital yöntemler söz konusu değil. Kredi faizi de diğer kredilere oranla daha yüksek seyir edebilir. Bu nedenle alım öncesi mutlaka bankalar arasında yapacağınız talepler ile sonuçlarının değerlendirilmesi, kredinin muhasebesinin yapılması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here