Ana sayfa Nedir İskan Politikası Nedir?

İskan Politikası Nedir?

İskan politikası bir ülkenin şehirleşmesi ve bunun doğru bir şekilde yapılabilmesi için önemlidir. Dünya tarihinde ki tüm devletler için bu durum geçerlidir. İnsanların bir alana yerleşmeleri, o alanda rahat bir şekilde yaşamaları ve hayatlarını sürdürmeleri açısından bu politika önemlidir. İskan politikası hem Osmanlı döneminde hem de günümüzde her şehre farklı şekillerde uygulanmaktadır.

Örneğin dere yatağına ev yapılması tehlikelidir. Depremin yoğun olarak hissedildiği bölgelerde çok katlı binaların yer alması da sakıncalıdır. Ayrıca kalabalık alanların oluşmasının yerine tam aksine daha açık alanların yaratılması, hayat kalitesinin yükselmesi açısından iskan politikasının büyük bir önemi vardır.

İskan Politikası Faydaları

İskan politikasının doğru şekilde uygulanmasının bazı faydaları vardır. Bu sayede ekili alanların doğru şekilde kullanılması, kentleşmenin hangi alanlarda yapılacak olması önemlidir.

  • İskan politikasının doğru uygulanması o alanın tam anlamıyla ele geçirilmesini sağlar,
  • Halk o bölgeye yerleştiği için genel bir kültür yapısı oluşur.
  • Devletin etki ettiği alana dair sınırların genişlemesi sağlanır.
  • Ekonomik olarak genel bütçeye katkısı artar.
  • Devletin genel olarak toprağının bütünlüğü ve güvenliği korunmuş olur.

İskan politikasının doğru uygulamasının ekonomik, askeri, kültürel ve siyasi olarak sonuçları vardır. Askeri anlamdaki sonucu ele geçirilen bölgesinin güvenliğinin sağlanması, yeni üstlerin o bölgeye yerleştirilmesi açısından önemlidir.

Türk kültürü o bölgede daha fazla yer almaya başlar. Osmanlı döneminde Balkanlarda uygulanan iskan politikasının günümüzde hala etkisinin var olmasına buna en güzel örnek olarak gösterilebilir.

İskan politikasının uygulandığı bölge tarım ve ticaret anlamında gelişim kaydedecektir. Bu sayede insanların elde edecekleri gelir artacağı gibi aynı zamanda ülke ekonomisine de o bölgenin katkısı otomatik bir şekilde artış gösterecektir.

Ülkenin ulaşacağı alan genişlediği için dışarıdan gelecek tedbirlere karşı daha net tedbirler alınabileceği gibi, dışarı yapılacak olan operasyonlar açısından da kritik önem arz edecektir. Irak ve Suriye sınırlarında ki ilçelerin bu açıdan kritik önem arz ettiğini söylemek doğru bir yorum olacaktır. Her anlamda ülkenin gelişimi ve ilerlemesi açısından iskan politikası önem arz etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here