Kar Payı İle Faizin Farkı Var mı? İkisi de benden fazladan para alıyor

Bankalar sayesinde paranızın üzerinden para kazanabileceğiniz iki yöntem kâr payı ve faizdir. Genel olarak bankaların çoğu normal şartlarda hizmet verdiği için bu bankaların tümünden faiz kazancı elde edebilirsiniz. Faiz bankaların işleyişindeki en etkili faktördür ve bu hiçbir zaman değişmemiştir. Paranızı bankaya yatırdığınızda sizlere iki tür hesap şekli sunulacaktır.

Kar Payı Vadeli Hesaplar

Bu hesaplar vadeli hesap ve vadesiz hesap olmak üzere ikiye ayrılır. Vadeli hesaplar sizlere faiz kazandıran hesaplardır ve bu hesaplara para yatırdığınızda belli bir süre boyunca parayı geri almayacağınıza söz vermeniz gerekir. Bu süre kazanç ile de doğrudan etkili olduğu için daha uzun süreli bir vadeli hesap tercih ettiğinizde kazanacağınız para artar. Fakat dine değer veren ve dini kaideler ile yaşayan kişiler faize kesinlikle bulaşmak istemezler. Fakat bankaların güvenli olması ve paranın sürekli değer kaybediyor olması da bu kişileri tedirgin eder. İşte tam da bu noktada katılım bankaları ortaya çıkar ve kesinlikle faizle ilişiğiniz olmadan sizlere bankacılık hizmeti verirler.

Katılım bankaları sayesinde de paranızı değerlendirmeniz mümkündür. Faizin dinen büyük günahlardan sayılması nedeniyle insanların çoğu paralarını helal olan yönteme, yani katılıma yatırırlar. Katılım bankalarından açacağınız katılım hesabı sayesinde belli bir süre hesapta kalan paranızın üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Fakat katılım bankacılığı sayesinde elde edeceğiniz para faize göre daha az olacaktır. Faizde bir kesinlik ve oran varken hiçbir katılım bankası sizlere net bir şey söyleyemez.

Çünkü paranızın durumu doğrudan bankanın gelişimi ile ilgili olacaktır. Eğer banka bir senede kendini ikiye katlarsa sizin paranız da kendini ikiye katlar. Dolayısıyla kâr payı bankanın büyüme oranıyla doğru orantılıdır ve bankanın durumuna göre artıp azalabilir. Fakat bu gibi bir durumda zarar etmeniz de söz konusu olmaz. Çünkü katılım bankalarının çoğu kazanca garanti veremese de paranızın azalmayacağına garanti verirler.

Hatta belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan kişiler için kâr payı oranı da netleşebilir. Bu gibi oranlar hakkında net bir bilgi elde etmek için bankalarla görüşebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir