2020 Yılında Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kredi ürünleri karşısında kara liste başa bela. Bir çok insanın korkulu rüyası. Kredi ve kredi kartı borçlarımız hepimizin oluyor. Lakin bazı zamanlar gerek bilinçsizce harcamalardan gerekse işlerin kötü gütmesinde dolayı bu borçlarımızı ödeyemez hale geliyoruz. Hatta öyle bir zaman oluyor ki eve ekmek alacak parayı bile cebimizde bulamıyoruz. İşlerde kötü gidince ne işçilerin parasını nede ev kiramızı çıkarabiliyoruz. Bugün sizler için Kara Listede Olanlara Kredi İmkanı Veren Bankalar Var Mı konusunu işleyeceğiz. Tabi öncesinde bazı önemli tanımlamaları sizlere sunacağız ki konu daha da iyi anlaşılsın.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bundan dolayı da bir bakıyoruz ki kredi ve kredi kartı borçlarımızı 1 ay ödeyememişiz. Tabi bu ödeyememe nedeniyle de dolayı da banka hemen faiz cezasını yansıtıyor. Ayrıca kredi notu da yavaş yavaş aşağı iniyor. Ardından 2. Ay 2 borç birikmiş oluyor. Bunu da ödeyemeyince faiz cezası artıyor. Tabi kredi notunuzda sıfırlara yaklaşıyor. 3. Ay yani 90 gün boyunca kredi borcunuzu ödeyemezseniz bu seferde banka avukat sizin için devreye giriyor ve hukuki süreci başlatıyor. Hukuki süreç ile birlikte halk deyimi ile Kırmızı Kalem de yemiş oluyorsunuz. Daha sonra da banka avukatı icra ve hacizler ile alacağınız bir güzel tahsil ediyor. Bu iş ve işlemlerin sonunda ise Merkez Bankası tarafından Kara Listeye ekleniyorsunuz.

Kara Listeden Ne zaman Çıkılır?

Kara Listeye girdiniz mi, 5 yıl içerisinde çıkabilme şansınız olmuyor. Bu süre zarfında hiçbir banka sizlere kredi vermiyor. Anlayacağınız 5 yıl boyunca ekonomik hayatınız kesat geçiyor. Hatta artık şirketler ortaklık kurunca bile kredi sicilinizi inceliyor.  Yasal olarak bir düzenleme yapılır, af söz konusu edilirse kara listedeki isminiz silinebiliyor. Fakat bu kişiler yine bu izleri taşıdığı için bankalar kredi vermekten kaçınabiliyor.

Kara Listede Olanlar Hangi Şartlarda Kredi Çekebilir?

Kara Listede olanları bankalar 2 yıl boyunca izler. Sizde bu süre zarfında kredi ve kredi kartı borcunuzu ödediyseniz ve günkük bankacılık işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız, kredi kartı ödemelerinizi düzene soktuysanız, bankalar sizlere tekrardan kredi verme yoluna gidebilirler. Tabi bunun için sağlam bir kefil ve teminat sunmanız gerekiyor. Size kefil olacak olan kişinin kredi sicilinin iyi, kredi notunun yüksek ve gelirini de belgelendirmesi şart. Ardından üzerinize kayıtlı olan ev, arsa, dükkan gibi gayrimenkulünüzü bankaya teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu sayede de kredi alabilirsiniz.

Lakin Unutmayın ki bankanın sizinle tekrardan çalışması yani kredi vermesi sizin kara listeden çıkacağınız anlamına gelmiyor. Bunun için 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu durum ise karşılıklı güvene dayalı bir durum. Bu açıklamalar altında Kara Listede Olanlara Kredi İmkanı Veren Bankalar Var Mı sorusunun da cevabı otomatikmen ortaya çıkmış oluyor. Kredi için öncelikle çalıştığınız bankayı tercih ediniz. O olmazsa diğerlerini de deneyebilirsiniz. Ama belirttiğim şartları taşıyorsanız ve gerçekleştirebiliyorsanız kredi alabilirsiniz.

Kaynak : http://www.webkredi.org/sicili-bozuk-olanlara-kredi-veren-10-banka-kesin-onay/

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir