Kart Güvenlik Kodu Cvv Nedir?

Kredi kartı veya VISA kartlarının arka yüzünde bulunan numaranın son 3 rakamı CVV2, CVC2 veya CID olarak isimlendirilir. Bu kod, kartın güvenlik kodudur. Örneğin kartın arkasında 0000 1111 3333 2222 555 yazıyorsa CVV Kodu yani kartın Güvenlik Numarası 555’tir.

CVV2, CVC2 veya CID olarak isimlendirilen kod, kredi kartı sahteciliğinin önüne geçmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Genel olarak faks, telefon veya internet üzerinden yapılan alışverişlerde kartın fiziksel olarak olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılır.

CVV Nedir?

Genellikle VISA veya kredi kartlarının arasında bulunan bu güvenlik kodu, kart şifresiyle karıştırılır. Fakat CVV kodu kartın güvenliğinin sağlanması için belirlenmiş olan bir koddur. Kodu, kart sahibinden başka kimsenin bilmemesi gerekir. Kodda yer alan numaralar kabartmalı şekilde yazılmadığı için herhangi bir evrak üzerinde de adı geçmez.

Eskinden CVV kodunun kullanılması sorunlu değildi. Artık 1 Ocak 2001 tarihinden bu yana bütün VISA kartlarında kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Sadece CVV olarak görülmeyen bu kod CVC veya CID olarak karşımıza çıkabilir. Mastercard kullanıcıları için genel olarak kullanılan tür CVC (CardValidationCode), Amerikan Ekspress kullanıcıları için CID (CardIdentificatianNumber) olarak isimlendirilir. CVV ise VISA kullanıcıları için kullanılan koddur.

CVV Kodu Ne İşe Yarıyor?

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılıkların önüne geçebilmek amacıyla zorunlu hale gelen CVV kodu, güvenliği maksimum seviyeye çıkarabilmek amacıyla kullanılıyor. CVV kodunun güvenilir kabul edilmesinin sebebi, yapılan alışverişler sırasında kredi kartı şifresinin verilmemesinden kaynaklanıyor. Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken İsim, Soy İsim, Kredi Kartı Numarası, CVV Kodu ve Kart Son Kullanma Tarihi talep ediliyor. Talep edilen bilgileri veren kişiler kredi kartı şifrelerini vermeden alışverişlerine güvenilir bir şekilde devam edebiliyor.

CVV Kodu kartın Neresinde Bulunuyor?

Banka kartları veya kredi kartlarında yer alan CVV kodu, genellikle kartın arka kısmında ve imza bandının tam sonunda yer alıyor. Bandın üzerinde pek çok rakam yer alsa da CVV kodu son 3 haneyi kapsıyor. Son 3 haneden önceki rakamların sayısı önem taşımıyor. CVV kodu sonda bulunan son 3 rakamdır.

CVV Kodu Yazmıyorsa Ne Yapılması Gerekiyor?

Banka kartları veya kredi kartlarının sürekli kullanımlarından dolayı bazen bilgiler silinebiliyor. CVV kodu silindiği zaman kişileri en çok internet üzerinden yapmış oldukları alışverişler etkiliyor. Çünkü internet alışverişlerini CVV kodu olmadan yapmak imkansız. Bu durumda bankayla iletişime geçerek yeni bir kart talebinde bulunulması gerekiyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir