Ana sayfa Ordan Burdan Kat Maliki Ne Demek?

Kat Maliki Ne Demek?

Yapımı tamamlanmamış olan binaların sahiplerine kat maliki denir.Daire malikleri, kat mülkiyeti hakkına sahip olarak özel ya da tüzel kişiler olabilirler. Devlet tarafından çıkarılmış (Kat Mülkiyeti Kanunu’na) göre kat maliki; “Bu bağlamda konu olan kişilerin gayrimenkulün bütününe ana gayrimenkul; ana gayrimenkulün birbirinden ayrı olarak ve başlı başına kullanılmaya elverişli olmalıdır. Bahsedilen Kanun hükümlerine göre, hiç bir bağı bulunmayan mülkiyete konu olan bölümlerine bağımsız bölüm denir.

Kat Malikliğinde Bağımsız Bölüm Nedir?

Bir yapıdan ayrı olan, doğrudan doğruya o bölüme net bir biçimde tahsis edilmiş olan yerlere eklenti olan yerlerdir. Tam açıklamasıyla beraber; bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti ve bahsedilen haklara sahip olmuş kişilere denmektedir ve bağımsız bölüm sahibi olarak.” şeklinde tanımlanıyor.

Ev Sahibi Olmayan Şahıslar İçin Kat Malikliği Geçerli Midir?

Ev sahibi olmayan ve kiradan oturan şahıslar asla ama asla kat maliki olamazlar. Kiracılar zaten kat mülkiyet sahibi olan kişilere ödedikleri kira tutarlarında maliklik haklarının tamamını da ödemiş olurlar ve hesaplamalar o ödemeye göre yapılmalıdır.

Kat Malikliğinde Kurallar Var mıdır?

           Kat malikliği kanunda geçen birçok kural vardır; bunlar bir kaç maddede oluşurlar.

1) Kat malikleri bulundukları ve kullandıkları alana göre arsa payı edinmek zorundadırlar. Örneğin; ortak kullanım alanları gibi (garaj, yüzme havuzu ve benzeri gibi yerler) alanlarda arsa payına göre maliklik bedeli öderler.

2) Kat malikleri arsa payına göre çok dikkatli olmalıdırlar, kendi sınırlarını çizdikten sonra bile toplu yaşam olduğuna dikkat etmelidirler. Ses yapma, rahatsız edecek şekilde yemek kokuları veya birçok yangın benzeri durumlara yol açabilecek işlevlere çok dikkatli biçimde örnek almalıdırlar.

3) Kat malikleri mülklerini titizlik ile dikkat etmelidirler.

4)  Kat malikleri binayı kendi kafalarına göre boyayamazlar ve oylama yapılmak zorundadırlar.

5) Kat malikleri onarımlarını asla binaya zarar verecek biçimde yapmamalıdır.

6) Kat malikleri anlaşmalarını şeffaf ve düzenli olarak yapmalıdır.

7 ) Kat malikleri binanın birçok giderinde üstündeki ödeme yükümlülüklerini titizlik ile yerine getirmelidir. (Bina masrafı, kapıcı, sigorta primleri ve benzeri ödemeler gibi) ödemelerde dikkatli olmak zorundadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here