Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet ihtiyacı olan vatandaşa ihtiyacına göre maddi yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan sadece bir tanesi olan kira yardımı başvurusu e-devlet üzerinden çevrimiçi olarak yapılıyor. Yapılan başvuru ile uygun görülen kişilere yapılan kira yardımı tutarı da 960 Lira olarak yapılıyor. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır diye sorusu olanlar için tam doğru adreste olduğunuzu söylersek sanırım yanlış olmaz.

E-Devlet Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet kira yardım başvurusu dört aşamada gerçekleştirilen bir husus. Kişi e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “ Hak Sahipleri Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak arama yapabilir. Bu arama sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sayfası ile uygulamasına gidiyorsunuz. Burada 5543 Sayılı İskan Kanunu kapsamında kişilere yapılacak olan kira yardımı için ilgili başvuru platformuna gidiyorsunuz.

Dört aşamada yapılan kira yardımı başvurusunda;

  • Birinci Aşamada başvuru tipini seçiyorsunuz. Kendiniz için yada tüzel kişilik olarak seçerek ileri menüsü ile hareket edersiniz.
  • İkinci Aşama kişisel bilgilerin girildiği sayfa. Burada bilgilerinizi doğru girmekte fayda olacaktır.
  • Üçüncü aşamada istenen belgeler isteniyor. Bu belgeler de Nüfus Cüzdanınız, İkametgah Adresiniz ve Gelir durumunuz ile ilgili belgelerdir.
  • Dördüncü aşama ise başvuru önizleme sayfasıdır.

Kira Yardımını Kimler Yapıyor?

Türkiye’da kira yardımı yapan bir çok kurum kuruluş ve hayırsever bulabilirsiniz. Bu manada en çok yardımı da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Aynı zamanda destek veren dernek, vakıf gibi kurumlarda söz konusudur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) eliyle de ihtiyacı olan ailelere kira yardımının yanında nakdi yardımlar da yapılıyor. Bu yardımlarda elektirik ve su faturası gibi ihtiyaçların giderleri de ödenenler arasında bulunuyor.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Devlet kira desteğini ihtiyacı olan ailelere zaman zaman yapıyor. Ancak bu aşamada ihtiyacı olan ailenin de ilgili kurumlara başvuru yapması gerekiyor. Nitekim özellikle pandemi süreci ile internetten başvurular her kanatta alınmaya başlandı. Bu nedenle kira yardımı başvurusu da e-devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru sonrası ilgili kurum başvuruyu inceledikten sonra kişinin hane geliri, aylık geliri gibi diğer hususlara bakıyor. İhtiyacı olan ailelere de 960 TL kira yardımı yapılıyor.

Hakkında Turan Aydın

1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde çalışan Turan AYDIN, Ekonomi, kredi ve finansal açıdan sorunlar ile ilgili araştırmalar yapıyor. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema Kameramanlığı eğitimi gördü. Resmi kurum ve kuruluşlardan gördüğü eğitimlere istinaden almış olduğu onlarca sertifikaya sahiptir.

İlginizi Çekebilir!

Kripto Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 3 Terim

Kripto paraya yatırım yapacaksanız bazı terimlere hakim olarak karşılaşacağınız riskleri en aza indirebilirsiniz. Özellikle analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir