Konut Kredisinin Borcu Devredilir Mi?

Yeni bir ev alırken çoğu zaman, evi satın almak için gerekli olan nakit para bir arada bulunmaz. Evi bir şekilde satın alacak olan bireyler, bankaların sunmakta oldukları uzun vadeli ve düşük faizli konut kredilerinden faydalanırlar ve bu şekilde, evi satın almak için gerekli olan finansmanı sağlamış olurlar. Konut kredisini kullanarak evlerini satın alan kişiler, kredinin vadelerini ödemeye devam ederken, daha avantajlı bir fırsat yakalamış ya da borçlarını ödeyemez duruma gelmiş, bu ve bu gibi sebeplerden dolayı evlerini satma durumuna gelmiş olabilirler. Bu durum karşısında kişilerin aklına ilk olarak, bankadaki konut kredisinin devredilip devredilemeyecek olduğu gelmektedir.

Yasal olarak bankaların konut kredisini başka biri üzerine devretmesi üzerine herhangi bir engel bulunmamaktadır fakat bankaların tamamı, bu işleme sıcak bakmamakta ve yapılan başvuruları reddetmektedirler. Durum böyle olunca, evi satmak isteyen kişilerin bankadaki borçlarını bir şekilde kapatmaları gerekecektir.

Evi satın alacak olan kişiler, bankadan yeni bir konut kredisi kullanarak kullanılan bu kredi ile evi ipotek altına almış olan konut kredisi kapatılacaktır. Evin yeni sahibi olan kişi için yeni ödeme planı hazırlanır. Yeni kullanılacak olan kredi, eski kredinin kullanılmış olduğu bankadan başka bir banka tarafından kullanılacak olursa, bankalar arası uyumu sağlamak için eski bankadan yeni kredi kullanılacak olan bankaya bir bildirim ulaştırılır. Bildirimde, “kredi borcunun ödenmesi ve cari konut kredisinin bu vesileyle kapanmasını takiben kendi lehine olan 1. derece ipoteği fek edeceğini” bildirir ve yeni kredinin kullanılması halinde konut üzerinde bulunan ipoteğin yeni bankaya geçecek olduğunu belirtir.

Konut Kredisi Erken Ödeme Masrafı

Konut kredisinin erken kapatılmasından dolayı, kişilerin katlanmak durumunda oldukları erken ödeme cezası bulunmaktadır. Erken ödeme cezası, kredinin toplam tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Kredinin vadesinin bitmesine 36 ay ve daha uzun bir süre kalmış ise kişiler, toplam kredi tutarının %2’ si kadar bir erken ödeme cezası öderler. Fakat kredinin vadesinin bitmesine 36 ay ve daha az bir zaman kalmış ise kişiler kredinin toplam tutarı üzerinden %1 oranında ceza ödemek durumunda kalırlar.

Konut kredisinin başka birisine devredilmesinde gerçekleşecek süreci hızlandıracak bazı faktörler bulunmaktadır. Bu unsurlardan ilki, krediyi devredecek olan kişilerin kredi borcunu düzenli şeklide ödeyemiyor oluşu ve bu durumu bankaya bildirmiş olmasıdır. İkinci seçenek de yeni bir konut kredisi kullanacak olan kişinin kredi notunun yüksek düzeyde olması, kredi kullanımı için hem gelirinde hem de kredi notunda herhangi bir eksiklik bulunmamasıdır. Kişilerin gelirlerinin yeni kullanılacak olan krediyi karşılayacak miktarda yeterli olması ve kredi notunun yüksek olması, bankaya güven verecektir. Banka, konut kredisini düzenli bir şekilde ödeyecek başka bir kişiyi bulduğu için işlemleri hızlandıracaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir