Kredi Alımında En Uygun Vade Nasıl Olur?

Güncel kredi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle bankalardan alınan borç paraların ödemesi daha yüksek tutarlara sahne oluyor. Bu tutarları kişi ödemek istemese de nakit ihtiyacı nedeniyle bir anlamda zorunda. Bu durumda en az ne kadar öderim arayışı içerisinde olan tüketicilerin kredi alımında en uygun vade seçenekleri masaya yatırdıkları biliniyor. Bu anlamda kredi alımı söz konusu yapacak kişiler için bir kaç alternatif yolu açıklamak en az faizi ödemek adına olumlu olacaktır.

En Uygun Vade Kredilerde Nasıl Olur?

Kredi Alımı düşüncesindeyseniz sizin için en mantıklı adım mümkün olduğu kadar az tutarda kredi almak ve yine mümkün olduğu kadar kısa vadede ödemesini yapmak olacaktır. Uzun vadede yüksek miktarlar sizlerin kredi borcunuzun bitmesinin önüne geçer ve fazladan ödeyeceğiniz faizler neticesinde zor duruma düşersiniz. Bu durumu örnek ile açıklamak gerekirsi almak istediğiniz 10 bin lira kredi için karşınıza çıkacak masraf her koşulda 50 TL ile kredi tahsis ücreti, vergileriniz olan KKDF ve BSMV ile yaptırmanız gerekebilecek olan hayat sigortası poliçesidir. Bu masraf kesintileri bir yana bırakıldığında en önemli husus kredinin vadesi ve alacağınız kredi tutarıdır.Hesaplamalara bakıldığında ise;

Örnek Hesaplama

* 60 ay vadede aylık ödeyeceğiniz tutar 291,69 TL. Toplamda ödeyeceğiniz tutar ise masraflar haricinde 17 bin 501 TL oluyor. Yani ödeyeceğiniz kredi faiz tutarı 7 bin 501 Lira oluyor ve beş yıl boyunca kredi ödemesi yapmak zorunda kalıyorsunuz.

* Kredinizi 12 ay ile almanız durumunda karşınıza çıkacak olan taksit ödeme tutarınız ise 951,41 TL. Bu durumda bir yılın sonunda toplam 11 Bin 416 TL ödeme yaparsınız ve krediniz bittiği gibi ödeyeceğiniz faiz tutarı ise bin 416 TL oluyor. 60 aylık vade ile karşılaştırma yaptığınızda 5,331 TL gibi büyük bir rakamla karşılaşıyorsunuz. Bu durumda bir tüketici olarak kredi alımında en uygun vade olarak değerlendirilmesini en kısa vade olarak yapmamız yanlış olmayacaktır.

Kredi Alımlarında Yapılan Hatalar

Kişiler kredi alımlarında yüksek tutarlar ile daha uzun vadelerde ödeme seçeneğine kilitleniyor. Halbuki burada alınan kredi, faiz tutarı ve vade sonrasında ne kadar ödeme yapacağınızın da hesaplanması mantıklı işlemler arasında. Anlık olarak bu ihtiyacınızı karşılarken geleceği düşünmeden hareket edebiliyorsunuz ve sizin önünüze sürülen sözleşmeyi okumanıza fırsat tanımadan imzalıyorsunuz. Sayfalar dolusu kredi sözleşmelerinin ana mantığı bankaların kendilerini yasal olarak koruma altına almasıdır. Budara sizi koruyun hususlar ise başlıca Tüketici Yasası ve BDDK nın almış olduğu yönetmelikler ile yasal zeminler. Buna rağmen tüketici kendi hakkını bilmiyor ve bankanın sunmuş olduğu şartları her koşulda kabul ediyor.

Tüketici Yasası İlaç Gibi Geldi

Tüketici yasasının en büyük parçasını bankalardan alınan krediler ve bunların karşılığı ortaya çıkan masraflar oluşturuyor. Geçmiş yıllarda onlarca kesinti ile yıllarca oluşan kredi masraflarının geri alınabilmesi için Tüketici heyetlerine başvuru kuyrukları oluşmuştu. Bu oluşan kuyruklar sonrası yeni bir önlem almak için çıkarılan 2014 Tüketici yasası tüketici hakem heyetlerindeki yoğunluğa son verdi.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir