Ana sayfa Bankalar Kredi Çekerken Hangi Masraflar İle Karşılaşırım?

Kredi Çekerken Hangi Masraflar İle Karşılaşırım?

İş Bankası; kendi müşterilerine 7/24 saat boyunca IBAN öğrenme imkanını sunmuştur. Bu sayede kişiler gerekli olan tüm vakitlerde IBAN numaralarını öğrenebileceklerdir.

Geçmiş yıllarda kredi alımı için bankalar tüketicilerden türlü isimler altında masraf kesintisi yapıyordu. Kredi tahsis ücreti, kredi dosya masrafı, istihbarat ücreti, komisyon gibi hususlar sonrası alınan kredinin bir kısmı banka tarafından daha verilmeden geri alınıyordu. Bu durum tüketicileri zor durumda bıraksa da nakit ihtiyacı olunmasından dolayı razı geliniyordu. Tuhaf olacak ama tüketici de bu krediyi alırken masrafları kabul ederken, krediyi aldıktan sonrada iadesini alabilmek için soluğu Tüketici Hakem Heyetlerinde alıyordu. Bu durum bankalar tarafından yasadaki açık nedeniyle çok eleştirildi. Fakat yinede yıllarca kredi çekerken alınan masraf kesintisi sürdü gitti.

Kredi Alımlarında Ortak Kesintiler

2014 yılında çıkarılan yeni tüketici yasası hem tüketicileri hem bankaları belli seviyelerde koruma altına alırken kredi çekimleri sonrasında ödenecek masraflara şeffaflık getirildi. Bu şeffaflık sonrası tüketici hangi masrafları ödeyeceğini öğrenirken bankalarda yasal olarak hangi masrafları kesebilecekleri belirginleşti. Bu durumda alınan kredilerden bankalar farklı isimler altında masraf kesintisi uygulayamıyorlar.

Kredi alımlarında ortak masraf kesintisinin adı kredi tahsis ücreti. Bu krediler üzerinden KKDF ve BSMV alınıyor. Bunlar vergi kesintileri. Kredi alımında yaptırılmak zorunda olmasa da hayat sigortası da ortak hizmet masrafı olarak ele alınabilir.

Tüketici Kredisinde Ödenecek Masraflar

Tüketici kredinizi alırken bankanın sizden alabileceği tek masraf kredi tahsis ücretidir. Yasal olarak yapılan bu kesinti binde beş oranında olup alacağınız 10 bin lira kredi için 50 liradır. Daha üstü bir masraf ödemesi söz konusu değil. Bununla birlikte yapılacak hayat sigortası için de üzerinde durulabilir. Burada sigorta poliçesi masraf değil aksine alınan hizmetin bedelidir. Bankalar her ne kadar zorunlu olmasa da kampanyalar eşliğinde verilen düşük faizli kredilerin yanında bu ürünün alınmasını da şart koşuyorlar.

Konut Kredisinde Ödenecek Masraflar

Ev alımında kişilerin karşısına daha çok masraf çıkıyor. İhtiyaç kredisinde olduğu gibi bu kredi ürününde de kredi tahsis ücreti kesintisi yapılırken hayat sigortası da söz konusu olabiliyor. Bunların yanında alınacak evin bedelinin bulunması amaçlı olarak rapor sunacak olan ekspertiz görevlendirmesi için bir masraf ödemesi söz konusu. Bu masrafın ödenmesi için alınacak evin büyüklüğü önem arz ediyor. Bununla birlikte tapuda ipotek konulması ve ipoteğin kaldırılması için ipotek tesis ücreti de kesintiler arasında bulunuyor. Bankalar konut kredisi tahsisine giderken aynı zamanda DASK ve evin özel sigortasını da yapmak istiyor. Özellikle DASK zorunlu bir sigorta fakat bu sigortayı dilerseniz dışarıda başka bir firma üzerinden de yapabiliyorsunuz. Bu nedenle fiyat araştırması yapmakta almadan önce hakkınız oluyor.

Taşıt Kredisinde Ödenecek Masraflar

Araç alımı için bankaların sunduğu krediler için yine kredi tahsis ücreti kesiliyor. Bu masraf kesintisi net olarak bankaların yasal olarak alabildiği kesinti ve bütün kredilerin ortak kesintisi durumunda. Burada taşıt için ipotek ve ipoteğin kaldırılması için noter ücretinin yanı sıra yine hayat sigortası söz konusu olabiliyor. Taşıt alımı söz konusu ise bankanın ortağı olduğu marka üzerinden alım yapmak mantıklı adımlardan. Bu nedenle araç alımı öncesi araştırma yapmakta fayda olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here