Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi (erken ödeme)

Kişiler bankalar aracılığıyla ihtiyaçları dahilinde zaman zaman kredi çekme gereksinimi duyarlar. Kredi çekme işlemlerinde bankalar zorunlu olarak kişiye hayat sigortası yapmaktadır. Hayat sigortasının yapılma amacı kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda krediden kalan borcun sigorta şirketleri tarafından varislerine ödenmesidir. Bankalar tarafından kredi çekilme sırasında zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortasının geri iade olarak alınması mümkündür. Fakat bankalar bu iadeyi gerçekleştirmeyi istemedikleri için kredi çeken kişiyi konu ile ilgili bilgilendirmek istemezler. Kapatılan kredi borçları ile yapılan hayat sigortası da kapatılması gereklidir. Bankalar kendi çıkarları doğrultusunda bilgi vermese de kredi çeken kişilerin bu konuyu sıkı takip ederek bilgilenmesi yararlarına olacaktır.

Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

Bankalar kredi alan müşterilerine kimi zaman 24 ay kimi zaman 36 ay sigorta yaptırır ve fazla primlerin bankaya kalmasını sağlamak için sigorta iadeleri hakkında bilgi vermeyi tercih etmezler. Bankalar kredi borçlarını erken kapatan kişilerin sigorta primlerini talep edilmedikçe geri ödemeyi istemez ve bu konuda müşterilerini bilgilendirmezler. Kredi borçlarını erken ödemesini yapan müşteriler yapılan hayat sigortasını bir dilekçe ile geri talep edebilmektedir. Eğer yazılan dilekçe kabul görmez ve banka hayat sigortası primi iadesi yapmaz ise müşteri tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir. Genellikle tüketici hakem heyetleri 3 ay içerisinde kararı alır ve banka hayat sigortası iadesini müşteriye geri iade etmekle yükümlü olur. Resmi gazetede yayınlanan tarihlerde müşteriler iadelerini sorgulama yapabilir. İade sorgulamasında sigorta şirketleri müşteriye 30 gün ek süre tanırlar. İade almak isteyen müşterilerin mutlaka tarihleri kontrol edip atlamaması gereklidir ki başvuruyu kaçıran müşteriler tekrardan başvuru yapamazlar. Kredi Sigorta Bedeli iadesi kredi borcunun erken ödenmesi sonrası banka tarafından otomatik olarak kişinin banka hesabına yapılmaktadır.

Erken Ödemelerde Sigorta İadesi

Kredi borçlarını erken kapatan müşteriler başvurularını sigorta şirketlerine değil de direk banka ile iletişime geçerek yapmalıdır. Direk bankaya dilekçe yazılarak bankanın prim iadesini yapmasını talep edebilirsiniz. Sigorta iadeleri bankalar tarafından bilgilendirme yapılmadığı için birçok müşterinin konudan haberi olmaz. Bu şekilde kalan paralar sigorta şirketleri tarafından oluşturulan güvence hesaplarına aktarılarak orada tutulmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir