Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Ekonomi ve döviz kurları süt limana girmesine, döviz kurlarının sürekli aşağı yönde ivme kazanmasına rağmen kredi faizleri hâlâ yüksek seviyelerde. Tüketici Kredisi Faizleri 2,19 ile 3,40 arasında büyük bir fark ile tüketicilere sunuluyor. Konut Kredisi Faizleri ise 1,98 ile 3,00 seviyeleri arasında. Özellikle konut kredisi oranlarının yüksekliği emlak piyasasına damgasını vurdu. Neredeyse duracak seviyeye gelen emlak konut piyasası canlanması için oluşturulan fiyat indirimleri, tapu harç masraflarındaki düşüşler çok ta etkili olmadı. Vatandaş sıcak para ihtiyacını kredilerden karşılamak istiyor. Fakat alacakları kredilere çok yüksek tutarlarda faiz ödemesi ile karşı karşıya kalmaları tüketicileri kredi alımlarını beklentiye almalarına neden oluyor. Oluşan son durumlar itibariyle tüketicilerin sorguları arasında kredi faizleri ne zaman düşecek bulunuyor. Peki faizler düşer mi, düşme ihtimali var mı? Son durumlar neler?

Geçen yıllın başlarında 0,95 seviyesinde olan konut kredisi faizleri seçimler öncesi devlet bankalarınca 0,98 seviyesine getirilmişti. Bu oranlar aynı zamanda tüketici ve taşıt kredileri için de çok caydırıcı faiz oranlarına etki ediyor. Tüketiciler bu oranlar üzerinden istediği gibi kredi çekiyordu ve bankacılık sektörü de bu konuda memnun sayılacak seviyelerdeydi. Aradan geçen zaman içerisinde özellikle yaz aylarından sonra ekonomi de gelişen olaylar neticesinde artan döviz kurları, enflasyon rakamları sonucu bankacılık sektörü son 8 yılın en yüksek kredi faizleri seviyesini gördü. Nitekim Dolar, Euro ve Altın tarihinin rekorunu kırarak en üst seviyelere çıktı. Bu yükselen rakamlar beraberinde mevduat faizlerini de tırmandırdı. Gelişen bu olaylar neticesinde kredi çeken kişiler aldıkları paranın iki katından fazla ödemek zorunda kalıyor. Bu nedenle kredi alımları da neredeyse durma noktasında.

Kredi faizleri ne zaman düşecek sorusunun cevabı elbette net değil. Yalnız piyasalarda beklentiler her daim vardı ve bundan sonra da olacaktır. Özellikle konut piyasasının faiz indirimleri için yerel seçimleri beklediği bir gerçek. Bunun nedeni ise önceki seçim öncesinde devlet bankalarınca yapılan faiz indirimleri. Bu indirimlerin tüm kesim tarafından sürmesi bekleniyor.

Konut alımlarında ev malzemelerinin fiyatlarındaki artışlar da çok önemli seviyelere ulaşması ev fiyatlarının da artmasına neden oldu. Yüksek faiz indirime söz konusu olsa bile ev fiyatları yüzünden emlak piyasası daralmanın içerisinden çıkamayacak gibi görünüyor. Nitekim konut fiyatlarına da artan çimento ve demir fiyatlarına istinaden görünmeyen bir zam yapılmış durumda.

Kredi faizlerinin düşmesi ekonomiyi olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle tüm piyasalar beklenti içerisinde. Arta döviz kurlarının indirilmesi amacıyla Merkez Bankasınca yapılan faiz artırımlarının düşürülmesi için hükümet tarafından gerekli adımlar atıldı. Nitekim enflasyonla mücadele konusunda atılan adımlar kendini kısa süre içerisinde gösterdi.

Kredi faizleri ne zaman düşecek sorusuna  net bir cevap bulunabilmesi için faiz oranlarının paralel hareket edebilmesi için yeni yılın beklenmesi gerekiyor. Zira bir kaç ay sonra yapılacak seçimler de etkileyecektir. Sandıktan istikrarlı bir oy sonucunun çıkması da ekonominin temelini sağlamlaştıracak. Fakat bu süre içinde atılacak adımlarda ekonominin seçimden sonra ikinci planda kalması işleri zorlaştırabilir.

Kredi alımı için faiz indirimi bekleyen kesimi mutlu edecek haberlerin ne zaman geleceği konusuna gelinirse. Sanıyorum bu müjdeli haber çok uzakta. Çünkü Türkiye ekonomisini zorlu bir süreç bekliyor. Bu süreci olumlu atlatmamız halinde baharı görmemiz mümkün olacak.

Kaynak : http://turanay.com.tr/kredi-faizleri-ne-zaman-duser/

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir