Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartınız bazı durumlarda bloke işlemine tabi tutulur. Bunun pek çok nedeni olabileceği gibi bloke işlemini kaldırmak her zaman kolayca gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle kredi kartınıza hangi nedenle el konulduğunu öğrenmenizde fayda olacaktır.

Örneğin şüpheli işlem gerekçesi ile kartınız bloke olmuşsa bunu kaldırmanız son derece kolay iken borcu sebebiyle bloke işlemi uygulanmışsa bunun blokesini kaldırmak pek de kolay olmamaktadır. Eğer banka tarafından böyle bir işlemi gerçekleştirmişse kartınızın bütün borcunu ödedikten sonra blokesini kaldırabilirsiniz. Aksi takdirde bloke kaldırma işlemi neredeyse imkânsızdır.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlem Aşamaları

Kredi kartı blokesini kaldırma işleminden önce kredi kartınızın neden bloke olduğu hakkında bilgiye sahip olmalısınız. Kredi kartınız pek çok nedenden bloke olabilir Bu nedenler ise şöyledir;

  • Kayıp ve çalıntı gibi durumlarda bloke uygulanması
  • Şifrenizin 3 kez üt üste hatalı girilmesi durumunda bloke işleminin uygulanması
  • Kredi kartınıza ait borcun ödenmemesi durumunda bloke olması
  • Kartınızın kopyalanma ihtimaline karşı bloke işleminin uygulanması
  • Kredi kartınızı bankamatikte unutma durumunda bloke olması

Görüldüğü üzere kredi kartınızın bazı nedenlerle bloke olması mümkündür. Bu gibi durumlarda bankayı arayarak bloke işlemini kaldırtabilir ve yeni kartınızı rahatça kullanabilirsiniz. Ancak kartınıza ait borcu ödememiş ya da ödemesini geciktirmiş iseniz bu durumda banka kredi kartınıza bloke işlemi uygular ve bu bloke işleminin kaldırılması mümkün olmamaktadır.

Kredi Kartı Blokesi İçin Yapılabilecekler

Kredi kartınız borcu yüzünden bloke olmuşsa bu durumda bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz çok kolay değildir. Ancak diğer durumlarda müşteri hizmetlerini arayarak hemen blokesini kaldırtabilir ve yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için bloke nedenini iyice saptamak gerekir.

Kredi kartınızın bloke olduğunu öğrendiniz ya da kayıp, çalıntı, şüpheli işlem gerekçesi ile kendiniz bankadan böyle bir işlem talep ettiniz. Yapmanız gereken şey oldukça basittir. Hemen o bankanın müşteri temsilcisini arayarak bu blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Müşteri hizmetleri bu talebinizi genellikle anında onaylar ve kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak borcunun bulunması durumunda aynı şey söz konusu olmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here