Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değişimindeki Avantajları

Kredi kartı kullanıcılarının aylık tüketimlerini gösteren ürünlere kredi kartı ekstresi denir. Bu ekstrenin müşteriye yansıtılması ile ilgili olan kriteri sadece kredi kartının hesap kesim tarihi belirlemektedir. Bu tarih banka tarafından belirlenebildiği gibi aynı zamanda kredi kartı başvurusu sırasında müşterinin talebi doğrultusunda da belirlenmektedir. Hesap kesim tarihi belli olan kredi kartlarının hesap ekstreleri her ay yapılan harcama ve ödemeleri de içine alan bilgiler ile birlikte kart kullanıcısına gönderilir.

Hesap Kesim Tarihindeki Değişiklik Avantaj Sağlar mı?

Hesap ekstreleri her ay müşteriye yansıtılması sırasında, hafta sonu ve diğer sebeplere bağlı olarak 1-1-2 ileri tarihli olarak değişiklik gösterebilir. Her ay sabit olan bu ekstre kesim tarihi müşterinin talebi doğrultusunda değiştirilebilir. Peki, hesap kesim tarihini değiştirmek ne avantajlar sağlar? Bu sıralamayı yapmadan önce bilinçli ve düzenli kullanım sonucunda kredi kartlarının ne kadar büyük avantaj sağladığını görebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirmede Sınır

Kişiler durumlarına yani gelirleri ile ödeme tarihlerini dikkate alarak kartlarının hesap tarihlerinde değişiklik yapma yoluna gidebiliyor. Fakat burada bu durumu değerlendirmek adına sürekli değişikliğe gitmek isteyenlerde bulunduğu için bankalar bu işlemi sınırlama getirmiş durumda. Yani bir kişi yıl içerisine bankalara göre 2 yada 3 defadan daha fazla hesap kesim tarihi değişikliği için başvuru yapsa da kabul görmeyebiliyor.

Hesap kesim tarihinin değişikliği yapacak olan müşteriler hesap kesim tarihinden en az 2-3 gün öncesinden bankaya bildirmesi gerekiyor. Bu cihetle o ay için maddi sıkıntıya düşmüş olan bir kişi kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek suretiyle yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süre kazanabilir. Örneğin; hesap kesim tarihi her ayın 20’si olsun. Kart kullanıcısı ayın 17’si gibi bankadan hesap kesim tarihini ayın 15 gibi değiştirmek istiyorum dediğinde banka uygun görmesi takdirinde tarihi 15 olarak ayarlar. Talep edilen tarihle değiştirilen tarih arasındaki farktan dolayı hesap kesim tarihi bu ay değil bir daha ki ayın 15’de yapılır.

Tarih Değişikliği İle Faiz Ödemesi

Hesap kesim tarihi değişikliği yapılması insanlara uzun bir ödeme vadesi sunarken aynı zamanda negatif bir sonuçta yansıtabilir. Özellikle bir önceki aydan ödenmeyen kredi kartı ekstresinin tamamı eğer 1 ay ötelemeli olarak yansıtılırsa bu sefer çok ciddi faiz ile karşılaşılabilir. Bu konuya kart kullanıcısı çok dikkat etmelidir.

Hesap kesim tarihini değiştirmek ne avantajlar sağlar ile ilgili olarak kart müşterisi ayın istediği bir gün için hesap kesim tarihini istiyorsa bunu ancak bankanın sahip olduğu kredi kartı limiti belirler. Çünkü bankalar belirli limitin altında kredi kartı müşterisine sahipse istediği tarihi veremeyebiliyorlar. Ama kredi kartı müşterisi olarak limitin çok üzerinde olan bankalar ayın her günü hesap kesim yapabilirler. Böyle bir avantajda ancak kredi kartını kullanacağınız bankanın müşteri sayısı ile doğru orantılıdır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir