Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Öğrenilir ve Nasıl Değiştirilir?

Birçok kişi, günlük harcamalarının hafife alınmayacak bir kısmını kredi kartlarını kullanarak gerçekleştirmektedir. Kredi kartları, gerek daha az nakit taşımak amacıyla, gerek nakit olarak tek seferde ödemesinin yapılamayacak olan şeylerin satın alınmasında oldukça kullanışlı finansman araçlarıdır. Kredi kartları bu özelliklerinden dolayı oldukça popülerdir ve birçok kişi birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartlarının kullanımı ile oldukça büyük faydalar sağlanırken, yapılan harcamaların geri ödeme dönemlerini ve bankanın, kredi kartı müşterilerine geri ödeme için tanıdığı süreleri de ciddiye almak gerekir.

Hesap kesim tarihi denilen tarihlerde, kredi kartı sahibi olan kişilerin bir ay boyunca yapmış oldukları harcamalar listelenir ve kişilerin ödemeleri gereken dönem borçları ile ödenmesi gereken asgari borçları sıralanır. Hesap kesim tarihinde kredi kartının sahibine gerek posta yolu gerek e- posta yolu ile ekstreleri iletilir ve bu süreden itibaren 10 gün içerisinde borçlarının ödenmesi istenir. Hesap kesim tarihinin neden önemli olduğu, borcun ödenmesi için gereken 10 günün bu tarihten itibaren başlamasıdır. Yani, kişilerin maaşlarını ellerine aldıkları tarihten çok uzakta olan hesap kesim tarihi ve son ödeme günü, kişilerin mali olarak çok da iyi olmadıkları zamanlara denk gelebilir ve bu şekilde de bankalar ile sorun yaşanabilir. Ay sonuna doğru aylığından nakit olarak pek de bir şey kalmamış kişiler, kredi kartı borçlarını bu dönem aralığında ödemek durumunda kalınca, kredi kartı borcunu kapatacak nakdi bulmada güçlük çekebilir ve bankalarla sorun yaşayabilirler. Bu nedenle, hesap kesim tarihlerinin ayarlanması büyük önem taşımaktadır.

Hesap kesim tarihleri, kişilerin ekstrelerinin oluşturulduğu ve kendilerine iletildiği gündür, yani kişiler, gerek kendilerine banka tarafından yollanan postadaki tarihlere bakarak, gerek internet ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla hesap kesim tarihlerini öğrenebileceklerdir. Hesap kesim tarihini değiştirmek isteyen kişiler için de durum bir o kadar kolay devam edecektir. Hesap kesim tarihini daha yolun başında, kredi kartı başvurusu sırasında banka görevlilerine bildirmek ve maaş çekim tarihi ile yakın tarihleri ayarlamak en kolay seçim olacaktır. Fakat maaş çekim günü değişmiş ya da işini değiştirmiş olan ya da hesap kesim tarihi kendisine yeni yeni sorun yaşatmaya başlamış kişiler, aşağıdaki yolları takip ederek hesap kesim tarihlerini değiştirebileceklerdir.

Bankanın Telefon Bankacılığı Numarasını Arayarak İletişime Geçmek

Bankanın iletişim numarasını arayarak kredi kartı ile ilgili bölüm seçilmelidir. Bu aşamadan sonra operatörle işleme devam etmek ve kredi kartı üzerinde değişiklik yapmak için öncelikle telefon bankacılığı şifresi girilmelidir. Daha sonrasında operatör yardımıyla en uygun olan gün, hesap kesim günü olarak belirlenecektir.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Uygulaması Aracılığıyla

Artık bankalara gitmeye gerek kalmadan bile birçok bankacılık işlemi, gerek internet bankacılığı gerekse mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla kolaylıkla halledilebilmektedir. Kredi kartı hesap kesim tarihinin ayarlanması da bu işlemler arasında sayılabilecektir. Kişilerin müşterisi oldukları banka internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerini sağlıyorsa, kart sahibi olan kişiler bu uygulamalar aracılığıyla kolaylıkla hesap kesim tarihlerini değiştirebileceklerdir. Kredi kartları menüsü altından erişilecek olan kredi kartı üzerinde yapılacak olan değişiklik ile işlem kolaylıkla gerçekleştirilecektir.

Ya da işlemlerini yüz yüze banka personeli ile yapmak isteyen kişiler, müşterisi oldukları bankanın en yakındaki şubesine giderek de işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir