Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Limiti Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limiti Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı limitlerinin yüksekliği nedeniyle kendisini tutamayan bu nedenle de mağduriyet yaşayan kişilerin talepleri arasındaki kredi kartı limiti düşürme işlemi geçmişte en çok şikayet edilen konular başındaydı. Bu durum zamanla değişti. Özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu attığı adımlar neticesinde tahsis edilen kredi kartlarının limitlerini düşürme talebindeki müşterilerin işine yarayacak hususlara neden oldu.

Limit düşürmede zorluk çıkaran bankalar sonrası şikayetleri dikkate alan BDDK limit artırmada kolaylık sağlayan bankaların aynı hizmeti düşürme işlemi içinde yapması gerektiğini zorunlu hale getirdi. Bu taleplere bankalar yeni düzenleme ile en geç yedi gün içinde yerine getirmekle yükümlü olsa da; bankalar talep doğrultusunda şartların elvermesi halinde anında limit düşürümü yapıyor.

Limit düşürme işlemleri internet bankacılığı üzerinden yapılamıyor. Bankalar bu mecralardan limit artırımını kolay bir hale getirmiş olsa da, hala internet bankacılığına bu hizmeti sunmuş değil. Bu durum tüketicileri üzen bir durum. Bankalar yeni düzenleme neticesinde yüksek tutarlardaki para cezalarıyla karşı karşıya kalmamak için bu talepleri hemen yerine getiriyor. Peki kredi kartı limiti düşürme işlemi nasıl yapılacak?

Müşteri Hizmetlerinden Düşürme

63 milyonu geçen sayısı ile neredeyse nüfus sayısına yaklaşan kredi kartı limit düşürme bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız halinde gerçekleştiriliyor. Bunun için bankanızın müşteri hizmetleri telefon numarası ile ulaşmanız ve telesekreterler vasıtasıyla ilgili menüye ulaşarak canlı müşteri hizmetlerine bağlanmanız yeterli oluyor. Burada konuşmalar kayıt altına alınırken aslında sizin adınıza da olumlu bir yaklaşım. Kart limitinizi düşürme talebinizi iletmeniz ve ne kadar tutar üzerinde olması gerektiğini talep etmeniz halinde gerekli işlemler birkaç dakika içerisinde sonuç alıyor ve kart limitinizi düşürmüş oluyorsunuz.

Banka Şubesinden Düşürme

Kart limitini düşürme talebiniz banka şubeleri üzerinden yapılabilir. Yetkililer burada sizin talebinizi alıyor ve sisteme işliyor. Bu durum bankalar arasında farklılık gözetiyor olsa da, genel olarak şubeler krat iptali yada limit düşürümü işlemlerine sıcak bakmıyor. Kart talebiniz varsa hemen olumlu yanıtlayabilen şubeler limit düşürme işlemlerinde topu Müşteri Hizmetlerine atıyor. Bu durum tüketiciyi zorlarken aslında çok gereksiz bir uygulama.

Bankalar genelde kart sözleşmesi yaparken kişilerden otomatik artış onayı da almaktadır. Bu durumda banka sizin talebiniz olmadan da belli süreler sonrasında limitinizi artırma yoluna gider. Kişiler de yüksek kart limitleri ile alışveriş yaptıklarında bu durum faiz olarak tüketiciye yansır. Bankaların en sevdiği hususlardan birisi olan yüksek kart limiti ve harcanması borcun uzun süreler sürmesine neden oluyor.

Kredi Kartı limit düşürme işleminin en hızlı ve doğru yolu Müşteri Hizmetlerinizi aramaktır. Bu nedenle bankanızın numarasını ilgili sayfadan ulaşarak alabilir, arayabilir ve birkaç dakika içerisinde limitinizi de düşürebilirsiniz.

Kredi kartlarınız ile ilgili oluşan husumetlerinizin çözüm odağı güncel olarak Tüketici Hakem Heyetleri haline geldi. Bu nedenle kartınız ile ilgili oluşan maddi hususları heyetler üzerinden çözebiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here