Kredi Kartı Son Ödeme Günü En Son Saat Kaça Kadar Ödenir?

Milyonlarca kredi kartı borçlusu fazladan faiz ödememek ve kredi notu ile diğer hususlardan zarar görmemek adına kredi kartı son ödeme tarihini geçirmemek istiyor. Bu anlamda kart sahipleri ödemelerini banka hesaplarından otomatik ödeme talimatı ile yapıyor olsa da, hesapta para olmaması, unutulması gibi bir çok nedenle son ödeme günü atlananlar arasında bulunuyor. Son aşama aklına gelen tüketici de kredi kartının son ödeme saatinin kaç olduğu sorgusu içinde. Bu işlemlerin cevabını alabilmeniz için de ödemeyi yapma şekliniz önem arz ediyor.

Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Saati

Kredi kartınıza ait borcunuz varsa son ödeme tarihinde en azında asgari tutarı ödemekle yükümlüsünüz. Bu anlamda faiz ödemeniz bir yana kredi notunuz ve kartınızı kullanıma devam edebilmeniz için önemli bir husus. Kart borcunuzu ödeyebilmeniz için belli saat aralıklarınız söz konusu. Yani ödeme şeklinize göre son ödeme saatiniz değişiklik gösteriyor. İşte size ödeme yolları ve son ödeme saatleri;

Banka Şubesinden: Nakit ödeme ile banka şubesini tercih edenlerdenseniz burada son ödeme saatiniz bankanın kapanma saatidir. Bankaların kapanma saatleri farklı olabilir. Ancak genel olarak tüm bankaların kapanış saatleri 17:00 dir. Bu saatten önce banka şubesine giderek borcunuzu ödemeniz gerekir.

Bankamatiklerden: Diğer adı ATM olan bankamatiklerden kredi kartlarınıza ait borçlarınızı ödeyebilmeniz için son ödeme gününün 23:59 saatine kadar zamanınız bulunuyor. Bu zamanı aştığınız takdirde bir sonraki güne atlamış oluyor.

Okunmalı : Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

İnternet Mobil Bankacılıktan: Mobil ve internet olarak dijital bankacılık ürünü kullanıyorsanız burada hesabınızda para olması halinde yine gece 23:59 saatine kadar vaktiniz olacaktır. Hesabınızda paranız yoksa başka bir arkadaşınızın hesabından da ödemesini rica edebilirsiniz. Fast sistemi ile artık başka bankalar arasında da para transferi söz konusu. Bu sayede son ödeme tarihini ve saatini de geçirmemiş olursunuz. Listeleyecek olursak;

  • Banka Şubesinden kapanma saatine kadar (muhtemel 17:00)
  • Mobil Bankacılıktan 23:59 a kadar
  • İnternet Bankacılığından 23:59 a kadar
  • EFT yöntemi ile 23:59 a kadar
  • Bankamatik ATM lerden 23:59 a kadar

Kredi kartınıza ait son ödeme tarihi hafta sonuna denk gelebilir. Bu süreçte bankalar kapalı olsa bile yine dijital yöntemler ve ATM ile borç kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kişinin unutma olasılıklarını göz ardı edemeyen bankalar kart borcunun ödenmesi için sizlere bilgilendirme SMS i gönderebilir. Nitekim bir çoğu gönderme yolunu seçiyor.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Son Ödeme Tarihin Değiştirir mi?

Kartınıza ait son ödeme tarihlerinde dilerseniz değişiklik yapabiliyorsunuz. Ancak son ödeme günü bu değişikliği yapsanız dahi o dönem için geçerli olmaz. Bu nedenle son ödeme tarihinden önce bu işlemi yaptırmakta fayda olacaktır. Bunun yanında avantajından faydalanmak için son ödeme günü ekstre erteleme hizmeti almak isteyebilirsiniz. Ancak bankalar bu hizmete olanak vermek için son ödeme günü asgari tutarın ödenmesini talep ediyor. Aksi takdirde başvurunuza onay vermiyor. Bu durumu da atlamamakta fayda olacağı kanısındayım.

Okunmalı : Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Bizler en zor zamanımızda paramız olmasa bile kartlarımıza sarılıyoruz. En yakın ödeme aracı haline gelen bu ürünleri kullanabilmemiz için bankaların ve mevzuatların şartlarına uyum sağlamamız gerekiyor. Bu şartlardan birisi de kart son ödeme tarihi ile en geç saat kaça kadar ödeyebileceğiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir